21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Ekonomika Najväčšia svetová spoločnosť na spracovanie mäsa zasiahnutá kybernetickým útokom, USA pátra po...

Najväčšia svetová spoločnosť na spracovanie mäsa zasiahnutá kybernetickým útokom, USA pátra po útočníkovi

Najväčšiu svetovú spoločnosť na spracovanie mäsa zasiahol kybernetický útok, ktorý zastavil výrobné linky v USA a Austrálii.

Biely dom uviedol, že spoločnosť JBS, na ktorej serveroch sú založené počítačové systémy oznámila USA požiadavku výkupného od zločineckej organizácie. Tá má pravdepodobne sídlo v Rusku.

JBS uviedla, že očakáva, že sa väčšina postihnutých závodov vráti do normálu do stredy.

„Naše systémy sa vracajú online a nešetríme prostriedkami na boj proti tejto hrozbe,” uviedol v utorok večer šéf americkej dcérskej spoločnosti Andre Nogueira.

„Vzhľadom na pokrok, ktorý počas posledných 24 hodín dosiahli naši IT odborníci a tímy závodov, bude v stredu veľká väčšina našich prevádzok s hovädzím, bravčovým, hydinovým a hotovým jedlom v prevádzke,” dodal.

Hlavný námestník tlačového tajomníka Bieleho domu, Jean-Pierre uviedol: „USA v tejto veci rokujú priamo s ruskou vládou.”

Incidentom sa zaoberá aj FBI. Bezpečnostná agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru (CISA) ponúka JBS technickú podporu.

USDA (Americké ministerstvo poľnohospodárstva) navyše hovorilo s niekoľkými významnými spracovateľmi mäsa v USA, aby ich upozornilo na situáciu. Biely dom posudzuje akýkoľvek potenciálny vplyv na dodávky mäsa v krajine.

JBS má po celom svete viac ako 150 000 zamestnancov.

Ransomvér využíva medzery v zabezpečení na blokovanie počítačových systémov. Páchatelia potom požadujú výkupné, ktoré ich odblokuje.

Išlo o útok tohto typu, ktorý sa začiatkom mája zameral na prevádzkovateľa obrovského amerického ropovodu Colonial Pipeline a na niekoľko dní spôsobil veľké problémy s dodávkami benzínu na juhovýchode USA.

Colonial Pipeline neskôr pripustil, že musel hackerom zaplatiť 4,4 milióna dolárov, aby palivo mohlo znova prúdiť jeho potrubím.

JBS vo svojom vyhlásení neuviedla, či zaplatila výkupné.

„Údaje zákazníkov, dodávateľov alebo zamestnancov neboli kompromitované,” uviedla JBS.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. World’s largest meat processing company hit by cyber attack. [online]. [cit. 2021-06-02]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/02/world-s-largest-meat-processing-company-hit-by-cyber-attack

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments