23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Najnovšie výskumy ukazujú, že svetová populácia by sa mala do roku 2057...

Najnovšie výskumy ukazujú, že svetová populácia by sa mala do roku 2057 vyšplhať až na 10 miliárd ľudí

V dôsledku zlepšenia životnej úrovne sa predpokladá, že svetová populácia bude v nasledujúcich rokoch stúpať. Podľa údajov získaných spoločnosťou Finbold sa očakáva, že svetová populácia do roku 2057 dosiahne 10,04 miliardy.

Toto číslo predstavuje nárast o 27,57 % zo súčasnej svetovej populácie 7,87 miliárd. Predpokladá sa tiež pokles ročnej miery rastu z 1,03 % do roku 2021 na 0,4 % v roku 2057.

Je zaujímavé poznamenať, že Čína a India budú mať od roku 2020 až 36,2 % svetovej populácie. Čínska populácia predstavovala 1,43 miliardy, zatiaľ čo India mala 1,38 miliardy ľudí. Spojené štáty americké sú na vzdialenej tretine s 331 miliónmi ľudí. To predstavuje 4,2 % svetovej populácie.

Hnacie faktory predpokladaného rastu populácie

Globálna populácia bude vo väčšine krajín potenciálne poháňaná zlepšenou životnou úrovňou a zdravotnou starostlivosťou. Ďalej sa zvyšuje priemerná dĺžka života, čo má za následok veľké starnutie populácie a znižovanie úmrtnosti.

Ako populácia rastie, existujú obavy týkajúce sa jej vplyvu na globálnu ekonomiku. Analytici v minulosti predovšetkým varovali, že vysoká pôrodnosť a rýchly rast populácie, najmä v rozvojových krajinách, odklonia obmedzený kapitál od úspor a investícií. To by zastavilo ekonomický rozvoj.

Na jednej strane klesá miera plodnosti a dochádza k nárastu pracujúcej populácie. Zmena vekového zloženia teda vytvára pre krajinu priestor na zvýšenie úspor a investičného potenciálu. Na druhej strane to ďalej zvyšuje tlak na hospodársky rast v krajinách so starnúcim obyvateľstvom v dôsledku upadajúcej pracovnej skupiny. To sťažuje podniku obsadenie väčšieho počtu pracovných miest na želanie. Ďalej je štát nútený prideliť viac zdrojov v systéme zdravotnej starostlivosti na zabezpečenie zraniteľnej skupiny.

Rastúca populácia vo všeobecnosti tiež koreluje so zlepšovaním životnej úrovne na vyšších úrovniach ako kedykoľvek predtým. Aj keď sa teda očakáva populačná explózia, predpokladaný ekonomický rast je oveľa väčší ako potenciál populačného rastu.

Ďalej sa očakáva, že technologický pokrok bude hrať kľúčovú úlohu vďaka autonómnym vynálezom, ktoré môžu zvýšiť produktivitu a stimulovať ďalší rast. Okrem toho technologický pokrok zvýši príjem, zlepší poľnohospodárstvo a pokrok v zdravotníctve. Presne také prostredie je pre rast populácie kľúčové. Technologický pokrok vo všeobecnosti minimalizoval hrozbu hromadnej úmrtnosti.

Klimatická agenda je navyše stredobodom pozornosti pre nasledujúce desaťročia. Zároveň by mať vplyv na rast populácie. V súvislosti s obavami z globálneho otepľovania existuje všeobecný názor, že tempo rastu by sa mohlo spomaliť v dôsledku dopadov na starnúcu skupinu.

Napríklad starší ľudia sú fyzicky citliví na extrémne horúčavy; starnutie obyvateľstva by preto mohlo trpieť v dôsledku zvýšenia úmrtnosti na tepelný stres v dôsledku zmeny podnebia. Vyššie teploty môžu kdekoľvek viesť k znečisteniu vonkajšieho ovzdušia, ktoré väčšinou postihuje aj starších ľudí.

Úloha politík pri kontrole rastu populácie

Pre väčšinu vlád predstavuje populačný rast hrozbu pre ekonomický rozvoj. Strach pripravil pôdu pre iniciovanie politík. Po tom, čo Čína v minulosti zaznamenala ohromujúcu mieru rastu, sa začala obávať zastavenia ekonomického rastu a začala vykonávať kontrolné opatrenia.

Štát sa uchýlil k implementácii politiky jedného dieťaťa na rodinu v roku 1979 a súčasne ponúkol ekonomické stimuly rodinám s menej deťmi. Výsledkom tejto politiky ale bolo starnutie populácie.

V roku 2016 krajina zrušila politiku umožňujúcu rodinám mať dve deti. Dňa 31. mája 2021 ale krajina oficiálne umožnila párom mať tri deti na zvládnutie starnutia populácie. Podľa čínskych úradov je starnutie obyvateľstva prehlbujúcim sa problémom.

Za zmienku stojí aj to, že aj keď sa očakáva rast populácie, tempo rastu sa bude líšiť v závislosti od rôznych faktorov. Niektoré rozvinuté krajiny boli svedkami zníženého rastu v dôsledku pretrvávajúcej nízkej úrovne plodnosti. V niektorých rozvojových krajinách pretrváva vysoká úmrtnosť detí a matiek, násilie, konflikty či choroby.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. World population to hit 10 billion people by 2057. [online]. [cit. 2021-05-31]. Dostupné na: https://finbold.com/world-population-to-hit-10-billion-people-by-2057/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments