Čo je Zelený týždeň EÚ a ako sa môžete zúčastniť?

0
152

Znečistenie sa každý rok priamo podieľa na úmrtiach státisícov Európanov a ničivej strate biodiverzity. To je pochmúrna skutočnosť, ktorú chce Európska únia zmierniť svojím najnovším Zeleným týždňom.

Ide o každoročné podujatie, ktoré spája zainteresované strany diskutujúce o environmentálnej politike, pričom sa začína od pondelka. 

Tohtoročná téma je zameraná na smerovanie k nulovému znečisteniu.

Znečistenie vzduchu, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, alebo pôdu, na ktorej si pestujeme jedlo je podľa Európskej komisie hlavnou príčinou chorôb a predčasných úmrtí.

Najmenej 379 000 ľudí v celej EÚ a Veľkej Británii zomrelo predčasne v roku 2018 iba kvôli znečisteniu ovzdušia. To je fakt, ktorý ukazujú posledné oficiálne čísla.

Európska komisia podala žalobu na niekoľko členských štátov vrátane Talianska, Poľska a Francúzska kvôli hladine malých a jemných častíc vo vzduchu. Pri týchto krajinách sa zistilo, že porušujú pravidlá EÚ.

Dopad znečistenia sa ale neobmedzuje iba na ľudské zdravie. Okrem toho ohrozuje zdravie planéty, čo je jednou z hlavných príčin straty biodiverzity. Zároveň ohrozuje prežitie viac ako milióna z odhadovaných ôsmich miliónov rastlín a živočíchov.

Dobrou správou je, že tomuto všetkému sa dá zabrániť. Európska komisia začiatkom tohto mesiaca predstavila akčný plán smerom k nulovému znečisťovaniu ovzdušia, vody a pôdy. Tento plán zdôrazňuje, že boj proti znečisťovaniu je tiež bojom za spravodlivosť a rovnosť.

„Najškodlivejšie vplyvy znečisťovania pôsobia najviac na najzraniteľnejšie skupiny. Patria sem deti, ktoré môžu mať dlhodobo vážne poškodený vývoj, ľudia so zdravotnými problémami, staršie osoby, osoby so zdravotným postihnutím a osoby žijúce v horších sociálnych podmienkach,“ uvádza sa v akčnom pláne.

„Celosvetovo sú krajiny s nízkym a stredným príjmom najviac zaťažené chorobami súvisiacimi so znečistením, pričom takmer 92 % úmrtí je spôsobených znečistením,“ dodáva.

V rámci tejto ponuky je počas tohto týždňa k dispozícii asi 45 online stretnutí a diskusií. Tie boli rozdelené do štyroch hlavných tém: zdravie, biodiverzita a ekosystémy, výroba a spotreba a umožnenie zmien v EÚ a v zahraničí.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. What is the EU Green Week and how can you participate? [online]. [cit. 2021-05-31]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/31/what-is-the-eu-green-week-and-how-can-you-participate

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here