13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Najmanipulatívnejší miliardár v Amerike

Najmanipulatívnejší miliardár v Amerike

Príbeh je o Bobovi Brockmanovi, tajnom miliardárovi, ktorý údajne riadil najväčší systém daňových únikov v krajine. Použil zmluvy „Darth Vadera” na preplatenie predajcov automobilov a financoval ríšu súkromného kapitálu Roberta F. Smitha.

V súdnom depozite z roku 2019 ponúkol tajomný Robert Brockman (79), ktorého spoločnosť podnikového softvéru Reynolds and Reynolds predáva DocuPad, vzácny pohľad do mikroekonomiky predaja automobilov. Brockman uviedol, že DocuPad (umožňujúci začiarknuť políčka dotykovým perom a podpísať zmluvy na interaktívnej obrazovke kupujúcim automobilov) umožnil finančným manažérom zvýšiť predaj najmenej o 200 $ za transakciu v podniku, kde sú marže z každého predaného alebo prenajatého automobilu zvyčajne veľmi malé. ,,Počiatočné náklady na DocuPad získate späť veľmi, veľmi rýchlo,” uviedol Brockman v narážke na začiatočný poplatok 10 000 $ plus priebežnú licenciu 1 000 $ mesačne.” ,,A potom, od tohto okamihu, je to obrovský generátor ziskov,” dodal.

Schopnosť Brockmana potichu nahromadiť miliardy sa prudko zastavila v októbri 2020, keď bol obvinený z prípravy najväčšieho prípadu daňových únikov v americkej histórii. Bol obvinený zo skrývania príjmu vo výške 2 miliárd $ z Internal Revenue Service za posledné dve desaťročia. Brockman, ktorý je držiteľom 21 patentov, od svojho zrušenia na svojej osobnej webovej stránke napísal: „V jadre som stále programátor. A hoci som sa pred mnohými rokmi musel vzdať praktického programovania, stále zostávam veľmi úzko zapojený do všetkých našich rozhodnutí o produktoch.”

Brockmanova údajná schéma pomohla skryť zisky prúdiace z jednej z najúspešnejších súkromných kapitálových spoločností v štáte, spoločnosti Texas Equity Partners so sídlom v Austine v Texase, ktorú založil najbohatší človek čiernej pleti Robert F. Smith. Vlani v októbri Smith podpísal dohodu o stíhaní s ministerstvom spravodlivosti a priznal sa k daňových trestným činom viazaným na tajné zahraničné účty zriadené na Brockmanov príkaz. Od roku 2000 pridelil Brockman kapitál vo výške 1 miliardy $ do prvého fondu spoločnosti Vista, a Smitha naučil, ako riadiť podnikanie v oblasti podnikového softvéru. Naďalej drží podiely v niekoľkých zo súkromných kapitálových fondov spoločnosti Vista vo výške 73 miliárd $. Smith už zaplatil rekordných 139 miliónov $, aby dostal IRS z chrbta a súhlasil so spoluprácou s vyšetrovateľmi v prípade jeho niekdajšieho mentora.

Sága má celú drámu a intrigy ako z kriminálneho románu. Zahŕňa model Playboy, sieť zahraničných účtov a šifrovaný e-mailový systém, v ktorom Brockman označoval Smitha ako „Steelhead”. Brockmanov právnik, Austrálčan Evatt Tamine, ktorý pracoval ako nominálny správca miliardára, bol známy ako „Redfish”. IRS bol známy pod menom „Snemovňa” a Brockman, vrchol pyramídy, bol zas známy pod menom „Povolenie”.

Smith naďalej predsedá systému Vista a iba niekoľko investorov preukázalo známky znepokojenia. V novembri Brockman odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti Reynolds, aby sa pripravil na svoj súdny proces. Bermudské a švajčiarske úrady mu zmrazili účty. Brockmanovi právnici tvrdia, že trpí demenciou v počiatočnom štádiu. Doteraz presvedčili súd, aby prípad presunul zo San Francisca do Houstonu ako uznanie Brockmanovho zhoršujúceho sa zdravotného stavu.

Federálni prokurátori odmietajú Brockmanove príznaky ako „amorfnú nevoľnosť” a poukazujú na jeho jasné svedectvo o výpovediach z roku 2019, ako aj na zdĺhavé memorandum, ktoré poslal v máji 2020 podpredsedovi Reynoldsa, a naznačuje tak príliš dobre známu úlohu zákulisia. Ďalej uvádza vlastné plány: „Mojím zámerom je pracovať ďalších 4 alebo 5 rokov a pomôcť učiť budúcu generáciu všetkému, čo viem o tom, ako efektívne riadiť spoločnosť.”

Zdroj: 

FORBES, 2021. The Manipulative, Little Known Billionaire Who Nearly Ruined The Country’s Richest Black Person. [cit. 2021-02-07]. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/christopherhelman/2021/02/05/americas-most-manipulative-billionaire/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments