21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Aplikácie Clubhouse, Signal a Zoom spôsobili rozruch v cenách akcií

Aplikácie Clubhouse, Signal a Zoom spôsobili rozruch v cenách akcií

Posledných pár mesiacov bola pre investorov aplikácie Clubhouse búrlivá jazda. Sociálna sieť, ktorá bola uvedená na trh v marci 2020, vytvára zvukové chatovacie miestnosti, v ktorých môžu používatelia počúvať živé konferencie, ale iba ak boli na platformu pozvaní existujúcimi členmi. V januári sa toto exkluzívne publikum rozrástlo na najmenej 2 milióny aktívnych používateľov, vrátane Oprah Winfrey, Drake a Elona Muska. Aplikácia sa čoskoro spustila v Číne, kde ju členovia používali na diskusiu o zadržaní vlády Ujgurov a agresii voči Taiwanu. Nie na dlho, pretože 9. februára bola aplikácia blokovaná čínskym „Veľkým firewallom”.

Zdroj: Bloomberg

Cena akcií spoločnosti Clubhouse Media Group vzrástla o 117% po tom, čo generálny riaditeľ Tesla Motors, Elon Musk, tweetol, že sa k platforme pripojí 31. januára. Sociálna sieť nie je verejne uvedená. Nedávno bola ohodnotená na 1 miliardu $, keď získala 100 miliónov $ od súkromných investorov. Clubhouse Media Group je úplne samostatná spoločnosť so sídlom v Číne, ktorá obchoduje pod obchodným menom „CMGR”. Akonáhle jej noví akcionári spozorovali svoju chybu, jej cena klesla späť nadol.

Zmätok začal už 7. januára, keď Musk tweetoval, aby jeho 46 miliónov followerov „používalo šifrovanú aplikáciu na zasielanie správ – Signal”. Investori pohotovo kúpili akcie spoločnosti Signal Advance. Na vrchole šialenstva cena jej akcií vzrástla viac ako šesťnásobne a potom klesla.

V minulom roku dokonca niektorí investori omylom zamenili spoločnosť Tesla, výrobcu elektrických automobilov, ktorú prevádzkuje pán Musk, s firmou Tiziana Life Sciences, biotechnologickou spoločnosťou s označením „TLSA”. Rovnako to bolo v prípade prudkého nárastu používateľov videokonferenčných služieb Zoom, ktorý sa zhodoval s nárastom investícií do spoločnosti Zoom Technologies, malej pekinskej holdingovej spoločnosti, ktorá obchodovala pod burzovým kódom „ZOOM”.

Tieto zjavne malicherné chyby môžu byť nákladné. V dokumente publikovanom v roku 2019 analyzovali Vadim Balashov a Andrej Nikiforov z Rutgersovej univerzity údaje o amerických akciových trhoch od roku 1993 do roku 2013. Študovali 31 prípadov, v ktorých investori pravdepodobne zmiešali pár spoločností. V týchto prípadoch možno asi 5% ročného objemu obchodov menšej firmy v každom páre, napríklad Zoom Technologies a Signal Advance, pripísať zmätku. Autori celkovo počítajú s tým, že investori rozdelili okolo 66 miliónov $ pre transakčné náklady na tieto mätúce nákupy.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Clubhouse is the latest firm for which traders have mixed up stocks. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/graphic-detail/2021/02/09/clubhouse-is-the-latest-firm-for-which-traders-have-mixed-up-stocks

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments