-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Kryptomeny Popredná belgická banka zvažuje spustenie vlastnej kryptomeny

Popredná belgická banka zvažuje spustenie vlastnej kryptomeny

Miestne médiá informujú, že KBC, jedna z najväčších belgických bánk, skúma myšlienku spustenia vlastného tokenu.

KBC, jedna z najväčších poisťovacích a bankových spoločností v Belgicku, oznámila svoje plány na spustenie vlastnej kryptomeny, čím mierne zmenila svoj prístup k digitálnym aktívam.

KBC Coin, originálna kryptomena banky, by bola akýmsi tokenom odmeny. Ten by banke umožnil rozvíjať interakčné stratégie so svojimi zákazníkmi, propagovať jej platformu a donútiť používateľov k prijatiu jej služieb.

Minca KBC je takmer pripravená

Banka sa podelila o toto oznámenie pri predstavovaní prvých mesiacov „Kate”, virtuálnej asistentky zahrnutej v bankovej aplikácii.

KBC Coin v súčasnosti nie je k dispozícii verejnosti. Napriek tomu je už vo fáze testovania prostredníctvom súkromného prostredia. Banka nezverejnila ďalšie podrobnosti týkajúce sa plánu projektu.

Okrem regulačného rámca a ekonomických charakteristík projektu sa KBC zameriava na technologické otázky a otázky ochrany súkromia svojej kryptomeny. Podľa miestnych novín De Morgen, výkonný riaditeľ Johan Thijs uviedol, že chcú „chrániť identitu svojich zákazníkov” tým, že používateľom poskytli platformu, ktorá im umožní úplnú kontrolu nad ich údajmi.

KBC dôrazne upozorňovala na to, že jej token nemá žiadny vzťah k Bitcoinu alebo akejkoľvek kryptomene na trhu. Ďalej poznamenala, že KBC Coin bude fungovať iba vo vnútri infraštruktúry banky, takže nebude podliehať divokým cenovým výkyvom, ktoré sú charakteristické pre tradičné kryptomeny. Vyhlásenia Thijsa zostavené belgickým denníkom Business AM poskytujú približnú predstavu o tom, ako by token fungoval, keby sa spustil:

„Túto mincu môžu spočiatku získať verní zákazníci a použiť ju na ďalšie služby … Minca bude v uzavretom systéme. Je to mena uzavretej slučky. Nie je to teda mena ako euro, ktorá vám umožňuje chodiť po celom svete a platiť ňou všade … Je to digitálna mena, ktorú používame v určitom prostredí, napr. v zákazníckom prostredí.”

Je to ako krypto… ale nie je to krypto

Toto rozlíšenie je pre banku nevyhnutné, pretože si už roky zachováva opatrný postoj ku kryptomenám.

Už v roku 2015, dlho pred krypto-boomom, ktorý priniesol BTC a ICO do povedomia verejnosti, upozorňovala už KBC Bank svojich klientov na riziká spojené s obchodovaním s Bitcoinom a s inými kryptomenami.

Na dokumente, ktorý je stále k dispozícii v archívoch banky, vidno, že banka považuje Bitcoin za rizikové aktívum z technologického, finančného aj spoločenského hľadiska. Niektoré z rizík, ktoré vtedy banka uvádzala, boli:

·      Nepreniknuteľná a zložitá investícia

·      Žiadna podkladová alebo podložená hodnota

·      Nepredvídateľná likvidita

·      Žiadna záruka vrátenia platby

·      Viaceré technologické riziká (vrátane straty údajov a hackerstva)

·      Náchylnosť na podvod a nezákonné transakcie, a teda aj zásah orgánov

Aby sa predišlo predsudkom, KBC uviedla ako príklady povahy svojej mince KBC digitálne meny centrálnej banky ako druh digitálneho aktíva. To je kryté bankou a funguje ako fiat.

CBDC sa chcú ustanoviť za ďalší krok v peňažnej evolúcii tým, že sa stanú alternatívou bánk ku kryptomenám. A hoci zatiaľ neboli globálne akceptované, analytici sa už teraz snažia argumentovať v prospech alebo proti tejto myšlienke.

Ale ani CDBC nie sú úplne bezpečné. Napríklad dubajská minca, podvodná mena ponúkaná ako token vydaná dubajskou vládou, dnes na internetovej platforme Crypto.com zaznamenala nárast o viac ako 1000 %, a to napriek varovaniam administratívy krajiny, že s projektom nie je nijak spojená.

Zdroj: 

CRYPTOPOTATO, 2021. Leading Belgian Bank Considering Launching Its Own Cryptocurrency: Reports. [online]. [cit. 2021-05-31]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/kbc-bank-launching-token-reports/?fbclid=IwAR0dMNtAP3t-nzNaKiddl4TaIDEmikb5rpMBG89gyM9HFeKcneL0AgtzVAI

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments