21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Môže zelená dohoda pomôcť ekonomike EÚ prekonať pandémiu?

Môže zelená dohoda pomôcť ekonomike EÚ prekonať pandémiu?

EÚ sa zaviazala, že do roku 2050 zostane uhlíkovo neutrálna. Svoje plány predostrela v pláne s názvom „Zelená dohoda”. Jeho cieľom je vytvoriť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050. Tiež si kladie za cieľ transformovať európske hospodárstvo na udržateľné, plošne od výroby po spotrebu. Jednou z jej hlavných misií je zvýšiť efektívne využívanie zdrojov, minimalizovať plytvanie a znížiť čisté emisie skleníkových plynov na nulu.

Tento krok smerom k nízkouhlíkovej spoločnosti však pravdepodobne viac zaťaží regióny, krajiny a priemyselné odvetvia, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na fosílne palivá.

V nasledujúcich siedmich rokoch Európsky sociálny fond, ktorý sa v súčasnosti nazýva Európsky sociálny fond PLUS (ESF +), investuje viac ako 88 miliárd €. Jej úlohou je financovať projekty v celej EÚ, predovšetkým v oblasti podpory zamestnanosti a sociálneho začlenenia.

Táto investícia je navrhnutá tak, aby pomohla vytvoriť nové ekologické pracovné miesta, podporila možnosti vzdelávania a vyškolila ľudí v nových zručnostiach. Vďaka desiatkam tisíc projektov v celej Európe si ESF + kladie za cieľ podať pomocnú ruku k ekologickým cieľom EÚ a uľahčiť prechod Európy na zelené a digitálne hospodárstvo.

EÚ je presvedčená, že prechod na zelenší trh práce je kľúčom k oživeniu ekonomiky.

Európske programy pre zelenšiu budúcnosť

Empleaverde je verejný program, ktorý podporuje vytváranie zelených pracovných miest na podnikanie. Je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu a poskytuje školenie a projektové poradenstvo udržateľným spoločnostiam.

Sergio a Catalina vytvorili Soujiho pred piatimi rokmi. Ich malá firma vyvinula produkt, ktorý opätovne používa odpadový kuchynský olej a mení ho na mydlo. Geniálne! Zmiešajú ho s rovnakým množstvom ich špeciálne pripraveného produktu souji, aby sa z neho stalo mydlo. To sa potom môže použiť na čistenie panvice, odkiaľ olej pochádza, na umývanie odevov alebo dokonca na čistenie podláh. Je to dokonalý príklad najlepšej obehovej ekonomiky.

Na začiatok potrebovali Sergio a Catalina odborné vedenie, ktoré dostali od spoločnosti Empleaverde. Sergio hovorí, že program ich udržal na správnej ceste a pomohol im s tréningom a vytváraním sietí.

Souji teraz navrhol stroj, ktorý dokáže filtrovať veľké množstvo oleja. Ďalším ich krokom je osloviť reštaurácie a hotely, ktoré vytvárajú veľké množstvo odpadu, ktorý môžu využiť. Catalina hovorí, že keď preniknú na tento trh, očakávajú rast ich podnikania o 30-40%.

Z podpory spoločnosti Empleaverde profituje na Tenerife aj španielsky baskický startup, Recircular. Vytvorila ho Patrícia. Recircular ponúka riešenie spoločnostiam, ktoré chcú dať nový život všetkým druhom odpadu, vrátane kože, plastov a dokonca aj zvyškov obilnín z pivovarov.

Agentúru Empleaverde spravuje Fundación Biodiversidad a má rozpočet 47 miliónov €, z ktorých 75% je spolufinancovaných z Európskeho sociálneho fondu. Program vyberá a podporuje inovatívne spoločnosti s cieľom podporiť zelený prechod.

Mohli by však verejné programy, ako je tento, podporiť ekologické zotavenie hospodárstva a vytvoriť pracovné miesta?

Moderátorka Euronews, Naomi Lloyd, položila otázku Connie Hedegaard, predsedníčke okrúhleho stola OECD, o trvalo udržateľnom rozvoji. Tu mala povedať:

„Áno, určite, a to nie je len fantázia. Pomáha, keď verejné fondy ako sociálny fond alebo štrukturálne fondy EÚ uprednostnia oblasť rozvoja, následne sa do tejto oblasti začnú presúvať aktivity.”  

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Can the Green Deal help the EU economy through the pandemic?. [cit. 2021-02-13]. [online]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/01/27/will-going-green-help-the-european-economy-survive-the-pandemic

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments