-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Môže Pat Gelsinger obrátiť Intel?

Môže Pat Gelsinger obrátiť Intel?

Patrick P. Gelsinger, nový šéf firmy Intel, sa chopil kormidla 15. februára. Spoločnosť s príjmom 78 miliárd $ je v roku 2020 podľa tržieb najväčšou spoločnosťou na výrobu čipov vo svete. Má 93% podiel na trhu výkonných čipov, ktoré vstupujú do počítačov v dátových centrách, 81% podiel v prípade stolových počítačov a prevádzkovej marže okolo 30%.

Cena akcií spoločnosti Intel však nedosahovala porovnateľné ceny s cenami konkurencie. Nvidia, spoločnosť so sedminou výnosov spoločnosti Intel, má trhovú kapitalizáciu na úrovni 370 miliárd $, čo je opäť o polovicu menej. 

Výrobné úskalia však v posledných rokoch stáli spoločnosť postavenie na trhu. AMD, najpriamejší rival spoločnosti Intel, zadáva výrobu spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), ktorej technológia je v súčasnosti pred spoločnosťou Intel. To znamená, že čipy AMD sú všeobecne rýchlejšie a spotrebúvajú menej energie; podiel tejto spoločnosti sa na trhu od roku 2019 viac ako zdvojnásobil.

Výrobná technológia, na ktorej bola postavená veľká časť úspechu spoločnosti Intel, zaostala. Minula revolúciu v oblasti smartfónov. Niektorí z jej veľkých zákazníkov, napríklad Apple a Amazon, sa menia na konkurenciu. Gelsinger teda čelí novej výzve.

Druhým problémom je rastúca špecializácia odvetvia. V roku 2020 spoločnosť Apple oznámila, že upustí od spoločnosti Intel v prospech čipov navrhnutých na mieru. Amazon zavádza svoje cloudové výpočtové procesory „Graviton”, ktoré sú tiež navrhnuté interne a vyrobené spoločnosťou TSMC. Microsoft, ktorého cloudové podnikanie je na druhom mieste za Amazonom, hovorí, že pracuje na niečom podobnom.

Gelsinger zatiaľ neuviedol, ako plánuje tieto výzvy riešiť. Ale nevyzerá ako revolucionár. V spoločnosti Intel začal pracovať vo veku 18 rokov, potom odišiel do firmy EMC, ktorá sa zaoberá ukladaním dát. To bolo roku 2009, predtým, ako posledných deväť rokov smeroval do softvérovej firmy VMWare. 

Jeho prvou úlohou bude pokúsiť sa zmeniť výrobnú divíziu firmy. Intel už outsourcuje výrobu niektorých čipov nižšej triedy na spoločnosť TSMC. Jeho výrobné ťažkosti ho prinútia, aspoň dočasne, vyslať na Taiwan viac obchodov, napríklad s niektorými z jeho cennejších stolových a grafických čipov. 

Daniel Loeb, aktivistický investor so značným podielom v spoločnosti Intel, poslal v decembri vedeniu firmy list, v ktorom ju vyzval, aby úplne opustila továrne a obmedzila sa na navrhovanie čipov vyrábaných inými firmy, napríklad TSMC.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021. Can Pat Gelsinger turn Intel around?. [cit. 2021-02-16]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/business/2021/02/15/can-pat-gelsinger-turn-intel-around

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments