13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta EÚ čelí najvážnejším krízam vo svojej histórii

EÚ čelí najvážnejším krízam vo svojej histórii

Rok 2021 sa ešte len začal a už odhaľuje inherentné obmedzenia Európskej únie.

Aj keď slovo kríza nie je EÚ cudzie, v posledných týždňoch sa objavili problémy, ktoré zdôrazňujú priepasť medzi veľkými ambíciami Bruselu a jeho schopnosťami.

Situácia bola taká zlá, že dvaja z najvyšších predstaviteľov bloku boli vyzvaní na rezignáciu, zatiaľ čo sa kladú vážne otázky voči výkonnej moci EÚ a Európskej komisii.

Najbezprostrednejším problémom je škandál s vakcínami Covid-19. Na začiatku pandémie si Brusel uvedomil, že nával vakcín môže viesť k tomu, že bohaté členské štáty budú kupovať obrovské zásoby a chudobnejšie národy sa budú spoliehať na ich charitu. Zabezpečila tak dohody s výrobcami za lepšiu cenu, ako mohli jednotlivé krajiny vyjednávať.

Väčšina členských štátov bola s touto situáciou spokojná,- až kým Spojené kráľovstvo nezačalo očkovať rýchlejšie ako EÚ. Komisia sa rozhodla to vyriešiť oznámením politiky, ktorá hrozila vytvorením hranice na ostrove Írsko a riskovala návrat násilia.

„Pri zavádzaní vakcíny došlo k nepríjemným frustráciám. Ale keď Komisia zvýšila pravdepodobnosť spustenia článku 16, všetko sa otvorilo,” uviedol podporovateľ írskej vlády, Neale Richmond. „Pripustili, že je to nesprávne, a zvrátili to, ale panebože, poškodilo to autoritu Komisie.”

Začiatkom tohto týždňa bola predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen, predvolaná pred Európsky parlament, aby situáciu vysvetlila. Pripustila, že EÚ urobila chyby pri obstarávaní vakcín, pričom uviedla, že „meškali so schválením”. Vyjadrila tiež hlbokú ľútosť nad znepokojením ohľadom stability v Severnom Írsku.

Šéf zahraničných vecí Josep Borrell ešte znásobil situáciu keď čelil výzvam na ukončenie činnosti po katastrofálnej návšteve Moskvy, v ktorej bola EÚ ponížená na spoločnej tlačovej konferencii.

V utorok budapeštiansky súd potvrdil rozhodnutie maďarskej mediálnej rady vylúčiť z vysielania poslednú zostávajúcu nezávislú rozhlasovú stanicu v krajine. 

„Arogancia moci je paralyzujúca. Komisia sa správa ako vláda a pracuje s vládami členských štátov, zatiaľ čo Parlament ich nezodpovedá,” uviedla holandská europoslankyňa Sophie in ‘t Veld. „Skutočnosť, že sa týchto chýb Borrell a von der Leyen dopustili, podkopáva celú EÚ.”

Je pravda, že národy majú rôzne kvality zdravotníckych služieb a niektoré budú očkovať rýchlejšie ako iné. Obviňovanie Bruselu je však populárnou zábavou európskych vlád, keď sa situácia zhoršuje. 

V mnohých oblastiach politiky nemá Komisia žiadne skutočné oprávnenie a môže konať iba v rámci organizačnej kapacity. Bývalý úradník dodáva, že „je dôležité, aby ste sa nezdržiavali veľkými vyhláseniami v oblastiach ako zahraničná politika alebo morálne vodcovstvo,” keď v skutočnosti môžu národné záujmy vyvrátiť celú vašu agendu.

Zdroj: 

CNN, 2021. The EU is facing the most serious crises in its history. Many are wondering if anyone’s really in charge. [cit. 2021-02-16]. [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/14/europe/europe-crises-intl-analysis/index.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments