Morgan Stanley: CBDC neohrozia kryptomeny

0
120

CBDC sľubujú rýchle a lacné transakcie. Podľa nedávnej správy Morgan Stanley však nebudú kryptomenu ohrozovať.

Analytici spoločnosti Morgan Stanley sa domnievajú, že zatiaľ čo CBDC môžu pri vstupe na trh ovplyvňovať trhy s kryptomenami, je nepravdepodobné, že by predstavovali hrozbu pre decentralizované technológie. 

Podľa vyhlásení hlavného ekonóma spoločnosti Morgan Stanley, Chetana Ahyu, sa experti banky domnievajú, že decentralizácia už prenikla do zmýšľania mnohých investorov a CBDC nemôžu konkurovať kryptomene práve kvôli ich decentralizovanej a flexibilnej povahe:

„Kryptomeny budú stále existovať, pretože ich je naďalej možné použiť aj v iných prípadoch. Napríklad niektoré kryptomeny môžu fungovať ako uchovávateľ hodnoty,“ uviedol.

Banky majú zmiešané názory na kryptomeny.

Na jednej strane uplatňovali niektoré banky, ako napríklad HSBC, politiku proti kryptomene (HSCBC začala cenzurovať určité transakcie spojené s nákupom a predajom digitálnych tokenov). 

Na druhej strane banky ako BNY Mellon ohlásili služby pre obchodníkov s kryptomenami a prispôsobili sa novej dobe.

CBDC sú digitálne centralizované verzie fiat meny. Niektoré krajiny ako napr. Francúzsko používajú technológiu blockchainu, vydávanie meny na blockchaine Tezos. Ostatné centrálne banky vôbec neprijali blockchainovú technológiu – napríklad Čína a jej DCEP.

CBDC sľubujú uľahčenie transakcií, vďaka čomu budú rýchlejšie, lacnejšie a bezpečnejšie. 

Využitie technológie blockchain má potenciál takmer úplne vylúčiť možnosť falšovania meny a v prípade problémov s platbami zrýchľuje niektoré procesy kontroly chýb.

Tento prístup má však určité nevýhody: Niektorí odborníci tvrdia, že CBDC poskytujú príliš veľa právomocí centrálnemu bankovníctvu, ktoré by už malo kontrolu peňažných tokov svojich používateľov v reálnom čase a bolo by schopné kontrolovať a cenzurovať akékoľvek transakcie.

Aj tieto nevýhody sú dôvodom, prečo spoločnosť Morgan Stanley verí, že CBDC nebudú schopné konkurovať kryptomenám.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. CBDCs Won’t Threaten Crypto, Morgan Stanley Reports. [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/cbdcs-wont-threaten-crypto-morgan-stanley-reports/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here