27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Mohol by byť Bitcoin novým GameStop?

Mohol by byť Bitcoin novým GameStop?

Bitcoin si za posledných niekoľko mesiacov prešiel výrazným volatilným obdobím. Naposledy minulý týždeň v piatok, keď zakladateľ a generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX, Elon Musk, zmenil svoj bio popis na sociálnej sieti Twitter na „#bitcoin“. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a Bitcoin nakrátko vystrelil o 20%. Napriek tomu, že sa jeho suma opäť stabilizovala na svoju hranicu, by podľa mnohých odborníkov mohla existovať paralela medzi rýchlym pohybom Bitcoinu, ságou akcií GameStop, ktorá aj naďalej dominuje v globálnom cykle správ. 

Neutíchajúci boj medzi predajcami cenných papierov s hedžovými fondmi v porovnaní s maloobchodníkmi, ktorí sa na sociálnych sieťach koordinujú za účelom zvýšenia ceny, by mohla byť známkou toho, čo bude nasledovať pre najväčšiu kryptomenu na svete.

Shortovanie Bitcoinu

Údaje poskytnuté od analytickej spoločnosti The Block ukázali, že hedžové fondy chcú shortovať BTH o viac ako 1 miliardu dolárov. Výraz ,,shorting” znamená, že obchodníci a hedžové fondy stavia na to, že cena Bitcoinu klesne. Tieto pozície sa zvyšovali od októbra 2020. Medzitým jednotliví investori stále kupujú okrem iných kryptomien aj Bitcoiny, pretože vytvárajú nové pozície, na to aby cena BTH stúpla. Znie to povedome? Maloobchodné maklérske spoločnosti vrátane Robinhood rozšírili obchodné obmedzenia na akcie ako je GameStop a od piatku obmedzuje obchodná aplikácia aj obchodovanie s kryptomenami.

Kríza dodávky Bitcoinu

,,Existuje veľký dopyt a nie je dostatočný prísun Bitcoinov pre každú finančnú inštitúciu, aby mohla mať svoju vlastnú rezervu slúžiacu svojim klientom,” uviedla McKenzie Slaughter, členka rady Black Women Blockchain. Existuje iba 21 miliónov Bitcoinov, pretože rovnako ako iné kryptomeny, aj oni boli postavené na princípe konečnej ponuky. Celkový počet vyťažených Bitcoinov je zhruba 18,6 milióna, takže sa blíži k maximálnej hranici. Zdá sa, že tento záujem sa zo strany inštitucionálnych investorov nespomaľuje.

GameStop vs. Bitcoin 

Ságu GameStop riadila veľká skupina denných obchodníkov na platforme Reddit. Koordinovali sa online, aby zhromaždili akcie GameStop, a aby sa cena akcie zvýšila za konkrétnym účelom spôsobiť stratu hedžových fondov.

Rovnaký základný hnev a frustrácia z toho, ako inštitucionálni investori dosahujú zisky, tiež zohrali úlohu pri raste Bitcoinu. Veľká časť vnútornej hodnoty kryptomeny sa odvíja od skutočnosti, že nie je viazaná na žiadnu vládu ani na iné meny.

Investícia do nezávislej kryptomeny, ako je Bitcoin, teda znamená, že svoje peniaze smerujete do technológie a do meny, ktorá by jedného dňa mohla nahradiť moderný finančný systém. Určite to nie je strata pre maloobchodníkov, ktorí hľadajú správny spôsob, ako vyradiť inštitucionálnych investorov z rovnice.

Analytici spoločnosti JPMorgan si myslia, že cena Bitcoinu by sa mohla vyšplhať až na 146 000 dolárov a globálny šéf CitiFXTechnicals tvrdí, že grafy naznačujú, že Bitcoin by mohol do decembra dosiahnuť 318 000 dolárov.

Súčasťou toho, čo sa v súvislosti s rastom Bitcoinov v roku 2020 líši od jeho posledného vyššieho nárastu v roku 2017, je to, že inštitucionálni investori teraz prijímajú Bitcoin, prepožičiavajú mu novú legitimitu a pomáhajú vymazať doterajšiu reputáciu o riziku investovania do kryptomeny.

Zdroj: 

CNBC, 2021. Yes, bitcoin could be the new GameStop [online]. Dostupné na: https://www.cnbc.com/2021/02/01/how-bitcoin-could-be-the-new-gamestop.html [cit. 2021-02-02]

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments