Mohli by ceny hamburgerov ovplyvniť zmýšľanie Bidenovej vlády o menách?

0
146

Bidenova administratíva zavádza nasledovné opatrenia: „Náš index založený na hamburgeroch vychádza z myšlienky, že ceny by sa mali z dlhodobého hľadiska upravovať tak, aby všade stál rovnaký kôš obchodovateľného tovaru.“ 

Prepočet cien na doláre pri prevažujúcich výmenných kurzoch vám umožní posúdiť, či je mena príliš lacná alebo drahá. Aby sme sa vyhli problémom, že ľudia kupujú rôzne veci na rôznych miestach, porovnávame cenu iba jedného tovaru: McDonald’s Big Mac. 

Hamburgery nie sú v jednotlivých krajinách úplne rovnaké. Indické hamburgery Maharaja Mac napr. neobsahujú žiadne hovädzie mäso. Sú však dostatočne konzistentné. 

Burger v Thajsku stojí o 25% menej ako v Amerike, keď sa jeho cena prepočíta na doláre pri prevažujúcich výmenných kurzoch. To naznačuje, že thajský baht je podhodnotený. 

Pretože v chudobných krajinách bývajú mzdy zvyčajne nižšie, môžu byť Big Macy lacnejšie. Keď vezmeme do úvahy index, ktorý je vypočítaný ako HDP na osobu, nie je už na tomto základe thajský baht lacný v porovnaní s dolárom.

„Kolísanie mexického pesa znamenalo, že podľa nášho indexu šlo z podhodnotenia 53% voči doláru na 61% podhodnotenie v prvej polovici roka 2020, kým sa tento krok neodmotal. Naopak, vietnamský dong zostal v prvej polovici minulého roka voči doláru mimoriadne stabilný,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Americké obchodné ministerstvo sa tiež zaoberá manipuláciou mien. Hľadá dôkazy o intervencii a pretrvávajúcej obchodnej nerovnováhe.

Vzhľadom na menové pohyby za posledný rok by index Big Mac mohol slúžiť ako krížová kontrola americkej politiky. 

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Could burger prices inform the Biden administration’s thinking on currencies? [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/01/12/what-the-big-mac-index-tells-you-about-currency-wars?itm_source=parsely-api

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here