13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Ministri financií skupiny G7 sa dohodli na globálnej sadzbe dane z príjmu...

Ministri financií skupiny G7 sa dohodli na globálnej sadzbe dane z príjmu právnických osôb

Ministri financií zo siedmich najbohatších krajín sveta sa dohodli na stanovení minimálne 15 % dane pre nadnárodné technologické spoločnosti. Urobili tak v nádeji, že ich budú nasledovať aj ďalšie krajiny.

Britský minister financií, Rishi Sunak, v sobotu oznámil nasledovné: „Tento krok zabezpečí, aby najbohatšie spoločnosti zaplatili svoj spravodlivý podiel.”

Ministri financií skupiny G7 súhlasili so záväzkom zaviazať sa, že globálna sadzba dane z príjmu právnických osôb bude vo výške najmenej 15 %.

Uviedli tiež, že najväčšie a najziskovejšie nadnárodné spoločnosti budú musieť platiť daň v krajinách, v ktorých pôsobia, teda nielen v tých, kde majú svoje ústredie.

„Naše intenzívne úsilie za posledné tri roky prináša svoje ovocie. Sedem najdôležitejších priemyselných krajín dnes podporilo koncepciu minimálneho zdanenia spoločností,” tweetoval nemecký minister financií, Olaf Scholz.

„Je to veľmi dobrá správa pre daňovú spravodlivosť a solidaritu a zlá správa pre daňové raje po celom svete,” dodal.

Francúzsky minister financií, Bruno Le Maire vyhlásil, že 15 % daň z príjmu právnických osôb je minimum. „Vláda bude bojovať za to, aby bola daň čo najvyššia,” doplnil.

Podpora globálnej dane z príjmu právnických osôb v USA pomohla tejto iniciatíve nabrať na obrátkach.

Ministerka financií, Janet Yellen, uviedla: „Globálna minimálna daň by ukončila postupné zdaňovanie spoločností v celom rozsahu a zaistila by spravodlivosť pre strednú triedu a ľudí pracujúcich v USA a na celom svete.”

Ekonóm Joseph Stiglitz vyzval krajiny EÚ, aby podporili výzvu prezidenta Joe Bidena na 21 % globálnu daň z príjmu právnických osôb.

Stiglitz v úvodníku Financial Times napísal, že nie je neskoro, aby sa európske krajiny zaviazali k ambicióznejšej globálnej dani z príjmu právnických osôb. Zdôraznil, že príjmy z takejto dane sú potrebné, keďže krajiny sa dostanú z pandémie COVID-19.

Ministri financií skupiny G7 v sobotnom komuniké vyzvali aj svojich členov. Medzi nich patrí Nemecko, Kanada, Francúzsko, Spojené štáty americké, Taliansko, Japonsko a Spojené kráľovstvo. Dôvodom bolo to, aby prispeli väčším množstvom finančných prostriedkov do Svetovej zdravotníckej organizácie.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. G7 finance ministers come to agreement on global corporate tax rate. [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/05/g7-finance-ministers-come-to-historic-agreement-on-global-tax-reform

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments