27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny Sochári postavia sochu Satoshiho Nakamota v Budapešti

Sochári postavia sochu Satoshiho Nakamota v Budapešti

Maďarskí sochári postavia v hlavnom meste, v Budapešti, bronzovú sochu tvorcu Bitcoinu, Satoshiho Nakamota.

Hlavné mesto Maďarska zveční anonymného tvorcu BTC postavením bronzovej sochy. Dizajnéri projektu mu plánujú dať na hlavu kapucňu, ktorá bude symbolizovať jeho anonymitu.

Socha na jeho počesť

Anonymná identita tvorcu Bitcoinu, s pseudonymom Satoshi Nakamoto, zostáva jednou z najväčších záhad v krypto-komunite. Aj keď nikto nevie jeho (alebo jej) skutočné meno, sochári z maďarského hlavného mesta Budapešť sa rozhodli na počesť tohto tvorcu postaviť bronzovú sochu v životnej veľkosti.

Podľa miestnych novín Hungary Today vytvoria Réka Gergely a Tamás Gilly sochu s kapucňou na hlave, odvolávajúc sa na jeho neznámu totožnosť. Postava bude mať navyše tvár z povrchu podobnému zrkadlu, takže každý, kto sa na ňu pozrie, uvidí seba. Tento jav má posilniť myšlienku, že „všetci sme Satoshi”.

András Györfi, nadšenec kryptomien, ktorý stojí za vznikom tohto projektu, vyzdvihol prednosti Bitcoinu a hlavnú inováciu Satoshiho Nakamota:

„Je to efektívna, spravodlivá a transparentná databáza, ktorá eliminuje nedôveru medzi ľuďmi a môže urobiť svet lepším miestom v mnohých oblastiach, od dodávok potravín až po poskytnutie pomoci.”

Financovanie projektu zabezpečili štyri maďarské organizácie: Blockchain Budapest, Mr. Coin, Crypto Academy a Blockchain Hungary Association.

Je zaujímavé, že budúca bronzová socha Satoshiho Nakamota bude umiestnená v parku Graphisoft v 3. budapeštianskom obvode. Je to susedstvo, ktoré má aj sochu zakladateľa spoločnosti Apple, Steva Jobsa.

Satoshi nepoužije svoje BTC

Odborníci v krypto-komunite sa domnievajú, že Satoshi Nakamoto pri prvom spustení siete vyťažil takmer 1,1 milióna BTC. Napriek tomu sa významný argentínsky výskumník Sergio Demian Lerner domnieval, že táto suma sa nikdy nepoužije, pretože Nakamoto je nezištný. Okrem toho by predaj týchto 1,1 milióna BTC mohol spôsobiť katastrofické následky na cenu najznámejšej kryptomeny.

Argentínčan je návrhárom bitcoinového protokolu RSK druhej vrstvy. Je tiež známy vynájdením tzv. Patoshiho vzorca. Podľa neho, v začiatkoch Bitcoinu, použil miner trochu iný algoritmus na ťažbu 1,1 milióna Bitcoinov. To spôsobilo, že veľa ľudí verilo, že to bol práve Satoshi Nakamoto.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. Sculptors to Build a Satoshi Nakamoto Statue in Budapest. [online]. [cit. 2021-06-06]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/sculptors-to-build-a-satoshi-nakamoto-statue-in-budapest/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments