17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Miliardový fond EÚ na zotavenie sa po pandémii dostane podporu od...

Miliardový fond EÚ na zotavenie sa po pandémii dostane podporu od Európskeho parlamentu

Jadrom európskeho plánu obnovy je 672,5 miliárd €, nástroj na zotavenie a odolnosť, ktorý má pomôcť dostať ekonomiku späť do starých koľají. Skladá sa z 312,5 miliárd € v grantoch a 360 miliárd € v pôžičkách.

Európsky parlament hlasoval za schválenie pomoci RRF (Recovery and Resilience Facility), čo potvrdzuje politickú dohodu dosiahnutú v decembri 2020. Hlasovanie 10. februára pripravuje pôdu pre RRF na jej vstúpenie do platnosti v druhej polovici februára 2021.

Aby mali členské štáty prístup k týmto peniazom, musia pripraviť národné plány obnovy, z ktorých vyplýva, že najmenej 37% prostriedkov sa pridelí na prechod na ekologickejšie hospodárstvo a najmenej 20% na iniciatívy digitalizácie svojich ekonomík. Peniaze sa musia minúť na verejné investície a reformy na posilnenie ekonomiky krajiny.

Zelený vodík

Francúzsko vypracovalo národný plán obnovy vo výške 100 miliárd €, pričom 40 miliárd € by malo pochádzať z nástroja EÚ na oživenie a odolnosť. Asi tretina z toho (30 miliárd €) sa použije na prechod na ekologickejšie hospodárstvo. To by zahŕňalo investície do renovácie budov, čistej dopravy a dekarbonizačného priemyslu.

Sektor zeleného vodíka získa 7 miliárd€, 2 miliardy € z plánu obnovy v nasledujúcich dvoch rokoch, potom ďalších 5 miliárd € do roku 2030.

Francúzski energetickí giganti, Total a Engie, sa spojili pri spustení projektu Masshylia v Châteauneuf-les-Martigues v Provensalsku. Bol by to najväčší francúzsky závod na výrobu zeleného vodíka, ktorý by sa používal na výrobu biopalív, čistejšej alternatívy k nafte.

Súčasná biorafinéria využíva tzv. „šedý” vodík vyrobený z fosílnych palív. V pláne je nahradiť ho zeleným vodíkom vyrábaným pomocou solárnych panelov. Podľa celkových odhadov by sa tak znížila ich uhlíková stopa o 15 000 ton CO2.

Vytváranie nových pracovných miest

Projekt Masshylia by tiež pomohol hospodárskemu oživeniu regiónu.

Podľa zástupcu generálneho riaditeľa spoločnosti Capenergies, Sylvaina Brémonda, by sa vytvorilo 50 000 až 150 000 priamych a nepriamych pracovných miest. Verí tiež, že finančné investície pomôžu regiónu bojovať proti zmene podnebia.

Ciele Európskej komisie

Viceprezident Európskej komisie, Valdis Dombrovskis, tvrdí, že projekty, ako napr. závod na výrobu zeleného vodíka vo Francúzsku, sú druhmi projektov, do ktorých chce Komisia investovať. 

„Podstatná časť zariadenia na obnovu a odolnosť má byť spojená s našou prácou na klimatickej neutralite. Čistý vodík je jednoznačne jedným z týchto pracovných smerov,” hovorí Dombrovskis.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. EU’s multi-billion pandemic recovery fund gets go-ahead from European Parliament. [cit. 2021-02-12]. [online]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/02/10/eu-multi-billion-pandemic-recovery-fund-gets-go-ahead-from-european-parliament

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments