13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Americký trh zažil jeden z najzvláštnejších rokov, čo bude nasledovať ďalej?

Americký trh zažil jeden z najzvláštnejších rokov, čo bude nasledovať ďalej?

„Stávka na slabých” je posledným znamením, že rok 2020 znamenal v modernej podnikovej histórii zvláštny rok. Ani zďaleka nedošlo k pádu, ako sa mnohí obávali po tom, čo vírus v marci vyčerpal život na svetových trhoch. Netrvalo dlho a analytici začali revidovať svoje prognózy zisku späť. Štyri z piatich veľkých firiem, ktoré oznámili svoje posledné štvrťročné výsledky, prekonali nelichotivé prognózy a ich súhrnné príjmy za tri mesiace do decembra prekonali odhady o viac ako 17%.

Odvetvia ako hotelierstvo, cestovanie a energetika stratili veľa. Z 305 spoločností S&P 500, ktoré doposiaľ prezentovali celoročné výsledky, skončilo 42 v roku 2020 mínusom oproti 18 pred rokom. Ich straty predstavovali až 177 miliárd $, čo je päťkrát viac ako porovnateľný údaj z roku 2019. Naopak spoločnosti typu ako napr. technológia Titans, bez ktorej produktov by nebolo možné nakupovať, pracovať, socializovať a baviť sa na diaľku, priniesla viac peňazí ako kedykoľvek predtým.

Prieskum publikovaný v obchodnom vydaní člena predstavenstva spoločnosti Corporate Board z minulého mesiaca ukázal, že celková dôvera vo verejné spoločnosti vzrástla. Takmer dvaja z troch členov komisie hodnotili výhľad svojej firmy ako „veľmi dobrý” alebo „vynikajúci”. Tri štvrtiny vedúcich pracovníkov očakávajú zvýšenie výnosov a ziskov v porovnaní s menej ako dvoma tretinami v decembri. Polovica predpovedá zvýšenie investícií.

Existujú dva hlavné dôvody riešenia aktuálnej situácie. Po prvé, investori oceňujú úspešné zavedenie vakcín v Amerike do leta, čo by pomohlo znovuotvoriť ekonomiku. Banka Citigroup očakáva, že Američania za posledný rok vytvorili v sekcii „nevyužité príjmy” takmer o 1,4 milióna $ viac, čo sa prejavilo v hromadách zadržaného dopytu. Všetci vieme, že zhruba 5 000 $ je nečinných vo fondoch peňažného trhu. Tieto peniaze by sa mohli minúť len čo pandémia ustúpi. Po druhé, všeobecne sa predpokladá, že jednotná demokratická kontrola nad Bielym domom a Kongresom bude znamenať pokračujúce fiškálne a menové stimuly, ktoré by mohli tento dopyt ešte viac podporiť.

Tieto úvahy viedli finančných prognostikov k tomu, že podľa investičnej banky Goldman Sachs predpokladali, že výnosy S&P 500 v roku 2021 zodpovedajú alebo prekonajú úrovne zaznamenané v predpandemickom roku 2019 pre väčšinu sektorov. Do roku 2022 by všetci okrem amerických naftárov mali byť v hrubom zdraví. Gregg Lemos-Stein z ratingovej agentúry S&P Global predpokladá rýchlejšie oživenie v oblasti zdravotnej starostlivosti, stavebných materiálov, obchodných služieb a nepodstatného maloobchodu. Na základe tejto interpretácie môžu ceny akcií prudko stúpať.

Podľa analytikov však číhajú dve nebezpečenstvá. Ak sa prezidentovi Joeovi Bidenovi nepodarí prostredníctvom Kongresu získať navrhovaný stimul vo výške 1,9 trilióna $, investori a šéfovia sa môžu začať cítiť nervózne bez ohľadu na názory makroekonómov, z ktorých sa mnohí obávajú, že stimulačný plán je prehnaný. 

Ďalším nebezpečenstvom je zavedenie vakcíny. Tempo, ktorým americké štáty očkujú, je v porovnaní s väčšinou ostatných veľkých krajín skutočne slušné; iba Británia odviedla zatiaľ lepšiu prácu. Ale deväť z desiatich Američanov ešte nedostalo jednu dávku, nieto ešte dve celé. Rovnako sa naskytá otázka, aký veľký podiel očkovanie odmietne. Zároveň výskyt nových virulentných kmeňov vírusu môže znamenať, že prechod z pandémie na pandémiu nebude binárnym prepínačom, ale kĺzavým meradlom. Americký obchod bude možno musieť roky čeliť oveľa chaotickejšiemu scenáru čiastočného odstavenia a pretrvávajúcej choroby.

V roku 2020 akciový trh sedel na vrchole chorej ekonomiky. V roku 2021 môže byť opak pravdou, myslí si Michael Wilson z banky Morgan Stanley. Áno, oživenie bude podľa neho „mimoriadne silné, pričom HDP a príjmy budú rýchlo rásť”.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. America Inc has survived the oddest year in modern times. What next?. [cit. 2021-02-10]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/business/2021/02/09/america-inc-has-survived-the-oddest-year-in-modern-times-what-next

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments