23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v apríli zdvojnásobila

Miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v apríli zdvojnásobila

Ročná miera inflácie vo Veľkej Británii sa v apríli viac ako zdvojnásobila, pretože vyššie ceny energií a odevov spôsobili vyššie ceny.

Skok na 1,5 % v apríli z 0,7 % v marci znamená, že spotrebiteľské ceny sú na začiatku pandémie na najvyššej úrovni od marca 2020.

„Rozdiel bol spôsobený hlavne tohtoročným zvýšením cien v porovnaní s poklesmi na začiatku pandémie,” uviedol Úrad pre národnú štatistiku (ONS).

Dodal, že rast ceny ropy viedol aj k vyšším cenám benzínu. „Ceny benzínu boli teraz na najvyššej úrovni od januára 2020,” dodal ONS.

Pred dvoma týždňami Bank of England uviedla, že inflácia vo Veľkej Británii smeruje nad svoj 2 % cieľ. Na konci roka 2021 očakáva, že dosiahne 2,5 %.

CPI inflation chart
Zdroj: Office for National Statistics

Je to spôsobené rastom svetových cien ropy a septembrovým uplynutím platnosti núdzových znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) v sektore pohostinstiev, ako aj porovnaním s prepadom pandémie v roku 2020.

Banka si myslí, že inflácia potom v rokoch 2022 a 2023 klesne späť na 2 %.

Zdroj:

BBC, 2021. UK inflation rate more than doubles in April. [online]. [cit. 2021-05-19]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57165266

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments