23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Microsoft varuje: Ruskí hackeri začali s novými kybernetickými útokmi zameranými na USA

Microsoft varuje: Ruskí hackeri začali s novými kybernetickými útokmi zameranými na USA

Spoločnosť Microsoft vo štvrtok oznámila, že ruskí hackeri stojaci za minuloročným narušením údajov systému SolarWinds teraz spustili nový globálny kybernetický útok. Ten je zameraný na vládne agentúry a skupiny pre ľudské práva v 24 krajinách, väčšinou v USA.

Podľa spoločnosti Microsoft, hackerská skupina, o ktorej sa predpokladá, že ju riadi ruská zahraničná spravodajská služba, tento týždeň začala s útokom zameraným na 3 000 e-mailových účtov. Tie boli vo viac ako 150 vládnych agentúrach a v ďalších organizáciách.

„Tento týždeň sme pozorovali kybernetické útoky skupiny Nobelia, ktorá sa zameriava na vládne agentúry, konzultantov a mimovládne organizácie,” uviedol v písomnom vyhlásení viceprezident spoločnosti Microsoft, Tom Burt. 

„Nobelium pochádzajúce z Ruska je rovnakým činiteľom pri útokoch na SolarWinds v roku 2020. Zdá sa, že tieto útoky sú pokračovaním mnohonásobného úsilia Nobelia zamerať sa na vládne agentúry zapojené do zahraničnej politiky v rámci úsilia o zhromažďovanie spravodajských informácií,” dodal.

Hackeri tento týždeň začali s útokmi získaním prístupu k e-mailovému marketingovému účtu. Ten používa pomocná agentúra federálnej vlády USA, USAID. 

Hackeri potom poslali e-maily, ktoré vyzerali autenticky. Napriek tomu obsahovali nebezpečný odkaz. Po kliknutí naň sa uložil škodlivý súbor umožňujúci odcudzenie údajov a infikovanie ďalších počítačov v sieti.

Hovorca americkej bezpečnostnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru (Cisa) pre agentúru CBS News uviedol, že si boli vedomí útoku a snažili sa „lepšie pochopiť rozsah kompromisu a pomôcť potenciálnym obetiam”.

„Rusko oba kybernetické útoky poprelo,” uvádza Newsweek.

Kremeľ v piatok vyhlásil, že nevie o najnovších hackeroch. Zároveň vyzval Microsoft, aby odpovedal na ďalšie otázky vrátane toho, ako je prepojený s Ruskom.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Microsoft Warns Russian Hackers Have Launched New Cyberattack Aimed at U.S. [online]. [cit. 2021-05-30]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/microsoft-warns-russian-hackers-have-launched-new-cyberattack-aimed-at-us

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments