Andy Jassy vlastní viac akcií ako Jeff Bezos, ale stále nie je miliardár

0
131

Absolvent Harvard Business School a v súčasnosti nový generálny riaditeľ Amazonu, Andy Jassy, vo svojich začiatkoch pomohol prísť s myšlienkou podnikania v oblasti Cloud computingu, Amazon Web Services, a potom strávil 14 rokov jej premenou na najväčšieho tvorcu peňazí spoločnosti so zoznamom klientov, ktorý obsahuje Netflix, Zoom a ESPN. V roku 2020 dosiahla divízia tržby vo výške 45 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 30% oproti predchádzajúcemu roku. Je to oveľa výnosnejšie ako väčšie maloobchodné podnikanie a prináša takmer 60% prevádzkových výnosov spoločnosti Amazon.

Za jeho úsilie je Jassy slušne odmenený. V roku 2019 získal 349 000 $. Nastupujúci generálny riaditeľ má v súčasnosti iba 81 500 akcií v hodnote asi 275 miliónov $. Odhaduje, že v hotovosti a investíciách má ďalších 162 miliónov $ z predaja akcií v priebehu rokov, čo mu prinieslo čistú hodnotu takmer 440 miliónov $.

Celkom slušne na dostatočne pohodlný životný štýl, však? Ukázalo sa však, aké ťažké je budovať bohatstvo ako najatý zamestnanec, a to aj v jednej z najúspešnejších spoločností na planéte, ktorá sa môže pochváliť trhovým stropom 1,69 bilióna $. Jeff Bezos si od samého začiatku udržiava pevné vlastníctvo spoločnosti a drží zhruba 42% -ný podiel. Aj po tom, čo štvrtinu svojich akcií odovzdal svojej bývalej manželke, MacKenzie, a predal časť akcií na podporu iných záujmov (tj. Financovanie svojho vesmírneho podniku Blue Origin, kúpa Washington Post), stále má 53 miliónov akcií, príp. 11% spoločnosti. To z neho robí najbohatšieho muža planéty s majetkom 195 miliárd $.

Nie všetci zakladatelia technologických spoločností si samozrejme nechávajú toľko akcií pre seba. Spoločnosť Facebook vyťažila množstvo miliardárov vrátane svojich troch zakladateľov, ale aj niekoľkých najatých osôb ako COO Sheryl Sandberg a bývalý viceprezident, Jeffrey Rothschild. Eric Schmidt, ktorý bol v roku 2001 zvolený za prvého výkonného riaditeľa spoločnosti Google, je ďalším miliardárom, ktorý spoločnosť nezakladal. Ale Jassy má momentálne veľa spoločného s technologickými riaditeľmi, ktorí nie sú dosť bohatí na klub miliardárov, vrátane Microsoftu Satya Nadella.

Zdroj: 

FORBES, 2021. Andy Jassy Owns More Amazon Stock Than Any Employee Except Jeff Bezos. And He’s Still Not A Billionaire. [cit. 2021-02-05].[online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/laurendebter/2021/02/03/andy-jassy-owns-more-amazon-stock-than-any-employee-except-jeff-bezos-and-hes-still-not-a-billionaire/?sh=3280c01251af

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here