23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Andy Jassy vlastní viac akcií ako Jeff Bezos, ale stále nie je...

Andy Jassy vlastní viac akcií ako Jeff Bezos, ale stále nie je miliardár

Absolvent Harvard Business School a v súčasnosti nový generálny riaditeľ Amazonu, Andy Jassy, vo svojich začiatkoch pomohol prísť s myšlienkou podnikania v oblasti Cloud computingu, Amazon Web Services, a potom strávil 14 rokov jej premenou na najväčšieho tvorcu peňazí spoločnosti so zoznamom klientov, ktorý obsahuje Netflix, Zoom a ESPN. V roku 2020 dosiahla divízia tržby vo výške 45 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 30% oproti predchádzajúcemu roku. Je to oveľa výnosnejšie ako väčšie maloobchodné podnikanie a prináša takmer 60% prevádzkových výnosov spoločnosti Amazon.

Za jeho úsilie je Jassy slušne odmenený. V roku 2019 získal 349 000 $. Nastupujúci generálny riaditeľ má v súčasnosti iba 81 500 akcií v hodnote asi 275 miliónov $. Odhaduje, že v hotovosti a investíciách má ďalších 162 miliónov $ z predaja akcií v priebehu rokov, čo mu prinieslo čistú hodnotu takmer 440 miliónov $.

Celkom slušne na dostatočne pohodlný životný štýl, však? Ukázalo sa však, aké ťažké je budovať bohatstvo ako najatý zamestnanec, a to aj v jednej z najúspešnejších spoločností na planéte, ktorá sa môže pochváliť trhovým stropom 1,69 bilióna $. Jeff Bezos si od samého začiatku udržiava pevné vlastníctvo spoločnosti a drží zhruba 42% -ný podiel. Aj po tom, čo štvrtinu svojich akcií odovzdal svojej bývalej manželke, MacKenzie, a predal časť akcií na podporu iných záujmov (tj. Financovanie svojho vesmírneho podniku Blue Origin, kúpa Washington Post), stále má 53 miliónov akcií, príp. 11% spoločnosti. To z neho robí najbohatšieho muža planéty s majetkom 195 miliárd $.

Nie všetci zakladatelia technologických spoločností si samozrejme nechávajú toľko akcií pre seba. Spoločnosť Facebook vyťažila množstvo miliardárov vrátane svojich troch zakladateľov, ale aj niekoľkých najatých osôb ako COO Sheryl Sandberg a bývalý viceprezident, Jeffrey Rothschild. Eric Schmidt, ktorý bol v roku 2001 zvolený za prvého výkonného riaditeľa spoločnosti Google, je ďalším miliardárom, ktorý spoločnosť nezakladal. Ale Jassy má momentálne veľa spoločného s technologickými riaditeľmi, ktorí nie sú dosť bohatí na klub miliardárov, vrátane Microsoftu Satya Nadella.

Zdroj: 

FORBES, 2021. Andy Jassy Owns More Amazon Stock Than Any Employee Except Jeff Bezos. And He’s Still Not A Billionaire. [cit. 2021-02-05].[online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/laurendebter/2021/02/03/andy-jassy-owns-more-amazon-stock-than-any-employee-except-jeff-bezos-and-hes-still-not-a-billionaire/?sh=3280c01251af

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments