27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Mario Draghi je vymenovaný za nového talianskeho predsedu vlády

Mario Draghi je vymenovaný za nového talianskeho predsedu vlády

Draghi, významný ekonóm, prijal v piatok hlavnú rolu a neskôr v ten istý deň prečítal zoznam ministerských tipov na vytvorenie parlamentu. 

Mnohí v Taliansku však budú z nedostatku žien sklamaní. Z 23 mien je iba osem žien. Očakáva sa, že Luigi Di Maio z anti-establishmentového hnutia piatich hviezd zostane na mieste talianskeho ministra zahraničných vecí. Takisto je zrejmé, že na mieste aj ostane súčasný taliansky minister zdravotníctva, Roberto Speranza, z ľavicovej strany Slobodný a rovnocenný.

Daniele Franco, súčasný generálny riaditeľ Bank of Italy, ktorý nepatrí do žiadnej politickej strany, bol vymenovaný za nového ministra financií.

Traja ministri patria skupine Go Italy, strane bývalého mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho. Ďalšie tri sú z Ligy, pravicovej strany vedenej Matteom Salvinim, ktorý sa v minulosti usilovne vyhlásil za protiimigrantského a protieurópskeho.

Salvini v televíznom rozhovore vysvetlil svoju účasť na Draghiho vláde. „Taliani ma žiadajú, aby som vyriešil problémy, aj keď to znamená pracovať po boku ľudí, s ktorými som si nerozumel,” uviedol.

Sám Draghi nepatrí do žiadnej politickej strany. Bývalý šéf Európskej centrálnej banky vyhral prezývku „Super Mario” za záchranu eura počas krízy štátneho dlhu v Európe. Pravdepodobne bude úzko spolupracovať s Francom, jeho ministrom financií, na príprave reformného plánu pre Taliansko, ktorý mu umožní získať Nájdených 209 miliárd € z európskeho oživenia.

Nastupuje po bývalom premiérovi Giuseppe Contém, ktorý stratil vládnu väčšinu v Senáte pre frustráciu z vládneho riadenia pandémie Covid-19 a s tým spojenou ekonomickou recesiou.

Draghiho ministri budú musieť v sobotu formálne zložiť prísahu pred tým, ako nová vláda začne plne fungovať. Budúci týždeň budú totiž čeliť hlasovaniu o dôvere parlamentu.

Všetky talianske politické strany, okrem pravicovej strany Brothers of Italy, sa vyjadrili, že novú vládu podporia.

Zdroj: 

CNN, 2021. Mario Draghi is named Italy’s new prime minister, announces a political rainbow of cabinet picks. [cit. 2021-02-16]. [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/12/europe/mario-draghi-italy-prime-minister-intl/index.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments