Japonská ekonomika sa v roku 2020 kvôli Covid-19 znížila o 4,8%

0
165

Japonská ekonomika vo štvrtom štvrťroku 2020 prudko vzrástla, ale to nestačilo na to, aby krajina tento rok nepretrvávala v negatívnom raste.

Ekonomika prekonala očakávania rastu medzi októbrom a decembrom o 3% v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019. Rast bol ale podstatne pomalší ako v predchádzajúcom štvrťroku, keď ekonomika vzrástla o 5,3%.

Japonská ekonomika sa za celý rok zmenšila o 4,8%, čo je prvý pokles od roku 2009.

Tretia najväčšia ekonomika na svete zaznamenala najhoršiu povojnovú štvrťročnú kontrakciu od apríla do júna, pretože globálna pandémia zasiahla domácu spotrebu a export.

Spotreba a vývoz, ktoré sú hlavnými hnacími silami japonskej ekonomiky, však takisto podporili oživenie v druhej polovici roka. 

Súkromná spotreba, ktorá tvorí viac ako polovicu ekonomiky, vzrástla v poslednom štvrťroku 2020 o 2,2%, čo bolo spomalenie oproti 5,1% rastu v predchádzajúcom štvrťroku.

Globálny silnejší hospodársky rast v treťom a štvrtom štvrťroku tiež pomohol japonským podnikom predávať viac svojich výrobkov do zahraničia.

Anualizovaný rast – ktorý predpokladá, že štvrťročný rast sa udrží po celý rok – bol 12,7%. To značí, že Japonsko by mohlo byť na dobrej ceste k silnému a rýchlemu oživeniu.

Napriek tomu je rast stále krehký a mohli by ho brzdiť obmedzenia súvisiace so zabránením prepuknutia ďalšej vlny Covid-19.

Takumi Tsunoda, hlavný ekonóm spoločnosti Shinkin Central Bank Research, očakáva, že oživenie bude náročné, pretože Japonsko v distribúcii vakcín zaostáva za západnými ekonomikami. „Podmienky sú také, že Japonsko sa nebude môcť vyhnúť negatívnemu rastu v prvom štvrťroku,“ uviedol pre agentúru Reuters. „Existuje vysoká pravdepodobnosť, že v tomto roku sa bude šíriť a obmedzovať opakovaný cyklus koronavírusových infekcií, čo znamená, že spotreba sa pravdepodobne nezotaví očakávaným tempom.“

Vláda v decembri oznámila ďalšie kolo stimulov zameraných na vytiahnutie druhej najväčšej ekonomiky sveta z prepadu. Balík 73,6tr JPY (708 miliárd $) zvýšil celkové stimulačné výdavky Japonska na zhruba 3 $.

Zdroj:

BBC, 2021. Japan’s economy shrinks 4.8% in 2020 due to Covid. [cit. 2021-02-16]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56066065

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here