Margaret Mitchell: Google prepustil zakladateľku etickej jednotky umelej inteligencie

0
149

Google prepustil zakladateľku a vedúcu osobu etickej jednotky umelej inteligencie, Margaret Mitchell. Tvrdí, že porušila kódex správania spoločnosti. Vo vyhlásení Google uviedol, že vyšetrovaním sa zistilo, že presunula súbory mimo spoločnosti.

Etická jednotka je podrobená kontrole od decembra po odchode ďalšej vysokej predstaviteľky, Timnit Gebru. Obe ženy bojovali za väčšiu rozmanitosť v spoločnosti Google a vyvolali obavy z cenzúry v spoločnosti.

Dr. Margaret Mitchell oznámila túto správu v tweete s textom „Som prepustená“. Za posledných päť týždňov bola uzamknutá mimo systémov Google, vrátane svojich e-mailov a kalendárov.

Dr. Mitchell bola tvrdým kritikom spoločnosti Google a vyjadrila znepokojenie nad odchodom Dr. Gebru zo spoločnosti.

Dr. Timnit Gebru, popredná vedecká pracovníčka v oblasti etiky umelej inteligencie, tvrdí, že bola prepustená koncom minulého roka po odoslaní interného e-mailu, ktorý obviňoval Google z „umlčania marginalizovaných hlasov“

Google však tvrdí, že zo spoločnosti odišla. Je spoluautorkou výskumného príspevku, v ktorom tvrdí, že bola odvolaná. Príspevok mal konkrétne nedostatky v jazykovej technológii AI vrátane systému vytvoreného spoločnosťou Google.

Tento spád spôsobil, že mnohí vo vedeckej komunite spochybnili etiku vykonávania výskumu s veľkými technologickými spoločnosťami.

Stovky kolegov jej otvorene vyjadrili svoju podporu. V reakcii na to sa výkonný riaditeľ spoločnosti, Sundar Pichai, ospravedlnil za spôsob, akým odišla z firmy.

Google je kritizovaný za nedostatok rozmanitosti svojich pracovných síl a existujú obavy z technológie AI, ktorá je základom mnohých jeho služieb.

Zdroj:

BBC, 2021. Margaret Mitchell: Google fires AI ethics founder. [cit. 2021-02-21]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-56135817

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here