27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Kryptomeny Je ťažba Bitcoinu stále zisková?

Je ťažba Bitcoinu stále zisková?

S nedávnymi technologickými zmenami a vytváraním profesionálnych ťažobných centier s enormnou výpočtovou silou, ako aj s meniacou sa cenou Bitcoinu si mnohí jednotliví ťažiari kladú otázku typu: Je ťažba Bitcoinu stále zisková?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré určujú, či je ťažba Bitcoinu výnosná. Patria sem náklady na elektrinu na napájanie počítačového systému (náklady na elektrinu), dostupnosť a cena počítačového systému a ťažkosti s poskytovaním služieb. Obtiažnosť sa meria v hash za sekundu transakcie overenia Bitcoinu. 

Hash rate meria mieru riešenia problému. Obtiažnosť sa mení s ďalším vstupom minerov, pretože sieť je navrhnutá na produkciu určitej úrovne Bitcoinov každých desať minút. 

Keď na trh vstúpi viac minerov, obtiažnosť sa zvyšuje, aby sa zabezpečilo, že úroveň je statická. Posledným faktorom na určenie ziskovosti je cena Bitcoinov v porovnaní so štandardnou menou.

Pred príchodom nového softvéru na ťažbu Bitcoinu v roku 2013 sa ťažba zvyčajne uskutočňovala na osobných počítačoch. Zavedenie čipov integrovaných obvodov špecifických pre aplikáciu (ASIC) však ponúklo až 100 miliárd násobok schopností starších osobných strojov, čo spôsobilo, že použitie osobných výpočtov na ťažbu Bitcoinov bolo neefektívne a zastarané.

Je to kvôli spôsobu, akým je nastavená ťažba: mineri súťažia o čo najrýchlejšie riešenie problémov s hash rate. S novými strojmi však prišli problémy spojené jednak s vysokými nákladmi na obstaranie a prevádzku nového vybavenia, jednak s nedostatočnou dostupnosťou.

Ziskovosť v dnešnom prostredí

Ťažba Bitcoinu môže mať pre niektorých jednotlivcov stále zmysel a byť zisková. Vybavenie je jednoduchšie získať, hoci konkurenčné ASIC stojí od niekoľkých stoviek dolárov do zhruba 10 000 $. V snahe zostať konkurencieschopným sa niektoré stroje prispôsobili.

Spustite analýzu s použitím rôznych cenových úrovní pre náklady na energiu aj hodnotu Bitcoinu. Zmeňte tiež úroveň náročnosti, aby ste videli, ako to ovplyvní analýzu. 

Zistite, na akej cenovej úrovni sa vám ťažba Bitcoinu stáva ziskovou .To potom predstavuje vašu zlomovú cenu. Môžete pripojiť rôzne čísla a nájsť svoj zlomový bod. Od mája 2020 sa cena Bitcoinu pohybuje na úrovni 8 000 $. Za aktuálnu odmenu 6,25 BTC za dokončený blok sú ťažiari odmenení sumou okolo 50 000 $ za úspešné dokončenie hash. 

Jednotlivci sa môžu zapojiť do mining poolu, čo je skupina minerov, ktorí spolupracujú a zdieľajú odmeny, aby mohli konkurovať mega centrám ťažby. To môže zvýšiť rýchlosť a znížiť ťažkosti pri ťažbe, čím sa dosiahne ziskovosť. 

Pre získanie odpovede na otázku, či je Bitcoin ťažba stále profitabilná, použite web stránky s kalkulátorom profitability Bitcoinu na zistenie poplatkov a výnosov pomocou aktuálnych analýz. Keď klesne cena Bitcoinu a aj ťažkosti spojené s ťažbou, zvyčajne to naznačuje menej minerov a ľahší príjem. Keď jeho cena a ťažkosti s ťažbou stúpnu, čakajte opak. Viac minerov súťaží o menej Bitcoinov.

Zdroj:

INVESTOPEDIA, 2020. Is Bitcoin Mining Still Profitable? [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.investopedia.com/articles/forex/051115/bitcoin-mining-still-profitable.asp

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments