24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Komodity Marathon a jeho regulovaný mining pool: Cenzúra ťažby BTC?

Marathon a jeho regulovaný mining pool: Cenzúra ťažby BTC?

Dôležitý americký ťažobný gigant, spoločnosť Marathon Digital Holdings (MARA), oznámil o spustení vôbec prvého severoamerického mining poolu. Ten podľa spoločnosti funguje „v súlade s americkými predpismi”.

O tejto skutočnosti informovala správa z dňa 30. marca. Tá bližšie uviedla, že sa tento mining pool bude riadiť výhradne pravidlami boja proti praniu špinavých peňazí (AML). Okrem toho je mining pool v súlade s nariadeniami Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC).

To znamená, že spoločnosť Marathon Digital Holdings bude dohliadať na súlad transakcií s vyššie uvedenými usmerneniami. Transakcie bude spracovávať pre bitcoinovú sieť. Pomôcť by pri tom mala licencovaná technológia DMG Blockchain,. Do tohto mining poolu bude spoločnosť Marathon od 1. mája delegovať 100 % svojho hash-výkonu. Od 1. júla umožní pripojiť sa aj ďalším BTC ťažiarom pôsobiacim v Spojených štátoch.

Bude to cenzúra?

Z uvedených informácií je možné tvrdiť, že Marathon dokáže pomocou technológie od DMG Blockchain cenzurovať a odmietať transakcie od takých adries, ktoré by sa ocitli na blackliste zmieňovaných regulátorov. To by znamenalo, že tento proces bude stáť v ceste decentralizovanému charakteru Bitcoinu. Okrem toho je celkom pravdepodobné, že príde aj k otázkam rozdielu medzi jednotlivými bitcoinami.

Vzhľadom na to, že bitcoinové transakcie sa dajú sledovať a Bitcoin nemá funkciu fungibility, sa dá potom každý jeden BTC sledovať. Pre lepšie pochopenie môžeme povedať, že pri BTC vieme vždy určiť, o konkrétne ktorú mincu ide, zatiaľ čo v prípade hotovosti to nie je možné určiť, napr. pri bankovke rôznej hodnoty, pri ktorej je jedno, aký kúsok máme v peňaženke.

K čomu by mohlo dôjsť?

V skratke len toľko, že začiatky tejto cenzúry by mohli viesť najmä k negatívnemu postoju voči bitcoinom a ich adresami, ktoré sa ocitli na blacklistoch regulátorov.

Postoje sú rôzne

Iný názor má však na to súčasný predseda predstavenstva a súčasný CEO Marathon Digital Holdings, Merrick Okamoto. Ten vidí v cenzúre výhody. Podľa denníka Cointelegraph si Merrick Nakamoto myslí nasledovné: „Aj keď sa inštitucionálny záujem o Bitcoin zväčšuje, mnoho fondov a korporácii vyjadruje znepokojenie nad jeho nákupom. Bitcoin by mohol byť znehodnotený neférovými hráčmi. Hoci oceňujeme chuť niektorých minerov spracovávať všetky transakcie bez rozdielu, ako verejne obchodovaná spoločnosť so sídlom v USA a ako spoločnosť zameriavajúca sa na inštitucionálne prijatie bitcoinov, si myslíme, že je našou zodpovednosťou dodržiavať americké predpisy.”

Zdroj:

KRYPTONOVINKY, 2021. Cenzúra Bitcoinu na obzore? Marathon spúšťa regulovaný mining pool. [online]. [cit. 2021-03-31]. Dostupné na: https://www.kryptonovinky.sk/cenzura-bitcoinu-na-obzore-marathon-spusta-regulovany-mining-pool/

COINTELEGRAPH, 2021. The blacklist: Marathon only mining ‘fully compliant’ Bitcoin transactions. [online]. [cit. 2021-03-31]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/the-blacklist-marathon-only-mining-fully-compliant-bitcoin-transactions

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments