17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Mali by sa vlády rozvíjajúcich sa ekonomík obávať o svoj dlh?

Mali by sa vlády rozvíjajúcich sa ekonomík obávať o svoj dlh?

V mnohých krajinách sa očakáva, že úroková miera z dlhu verejnej správy v dohľadnej budúcnosti zostane pod nominálnym tempom rastu ekonomiky. 

Inými slovami, „úroková sadzba korigovaná na rast”, ako ju niektorí ekonómovia nazývajú, bude negatívna. Podľa prognóz zverejnených začiatkom tohto mesiaca ratingovou agentúrou s & p Global to tak bude vo všetkých bohatých krajinách v roku 2023. 

Tento scenár prinútil niektorých ekonómov, napríklad Oliviera Blancharda, bývalého hlavného ekonóma IMF, prehodnotiť fiškálne limity krajín ako Amerika a Japonsko. 

Vlády by sa nemali „zamerať na nejaké magické číslo pre pomer dlhu k HDP”, uviedol minulý mesiac Blanchard na prednáške. Tú usporiadala Ashoka University v Indii. Tieto čísla „boli v minulosti kontraproduktívne”. V 53 zo 60 najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík je pravdepodobné, že úroková miera nedosiahne tempo rastu.  

To vyvoláva zjavnú otázku: mali by rozvíjajúce sa ekonomiky tiež prehodnotiť svoje fiškálne limity? Niektoré tak už urobili. 

Rozpočet Indie tento mesiac predpokladal deficit 9,5% HDP v tomto fiškálnom roku (celkový deficit, ktorý zahŕňa štátne financie, by mohol dosiahnuť 15% HDP, počíta s bankou JPMorgan Chase).

Posledný ekonomický prieskum hlavného ekonomického poradcu vlády poukazuje na to, že úroková sadzba Indie bola pod úrovňou jej rastu. 

Citáciou z práce Blancharda sa prieskum snaží „poskytnúť vláde intelektuálne ukotvenie, aby mohla byť uvoľnenejšia v súvislosti s dlhmi a fiškálnymi výdavkami počas spomalenia rastu alebo hospodárskej krízy”.  

Ekonómovia sa už dlho obávajú, že verejné pôžičky môžu vytlačiť súkromné ​​investície (alebo poškodiť obchodnú bilanciu). Ak vláda vynakladá prostriedky na investície, nie je to tak znepokojujúce.  

V minulosti konvenčná múdrosť tvrdila, že bezpečná hranica dlhu bola 60% HDP pre vyspelé ekonomiky a 40% pre rozvíjajúce sa ekonomiky. „Išlo o nezmyselné čísla,” uviedol po svojej prednáške pán Blanchard. „Ale nerovnosť bola správna.”

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Should governments in emerging economies worry about their debt? [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/13/should-governments-in-emerging-economies-worry-about-their-debt 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments