23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Koronavírus: Čo sa Európania naučili z roku pandémie?

Koronavírus: Čo sa Európania naučili z roku pandémie?

Od prvého prípadu diagnostikovaného pred rokom v nemocnici v severnom Taliansku po prázdne obchody, reštaurácie a štadióny európskych miest. Životy Európanov sa navždy zmenili.

Obmedzenia zamerané na pohyb prinútili každú krajinu a spoločnosť prispôsobiť svoje pravidlá a prehodnotiť svoju kultúru. Toto všetko zmenilo Európu.

Obmedzenia sú pre kultúry zvyknuté na slobodu tvrdé

Španielsko – obmedzenia patrili k najtvrdším v Európe. Izolácia bola obzvlášť ťažká pre starších ľudí a rodiny s nižšími príjmami. Španieli sú zvyknutí na sociálnu interakciu. Počet nakazených klesol, ale ekonomické náklady boli veľmi vysoké a hlavným poučením bol vplyv na duševné zdravie ľudí. Možno to vysvetľuje, prečo nebolo možné v tom pokračovať. Štúdia preukázala, že 46% ľudí pociťovalo vážne psychické problémy.

Taliansko –  Taliani boli prvými, ktorých vírus zničil. Ako prví videli jednotky intenzívnej starostlivosti blízko kolapsu. Rešpektovanie obmedzení sa začalo meniť s druhou vlnou, a to vzhľadom na strach a únavu.

Holandsko – keď v januári zaviedli zákaz vychádzania, prepukli nepokoje. Odhaľovali príliv nevôle naprieč generáciami, ktoré nasledovali po tom, čo sa prevalil škandál s príspevkami na starostlivosť o deti. Väčšina akceptovala lockdown, ale tí, ktorí už boli frustrovaní, sa cítili posmelení keď vláda porušila svoje vlastné pravidlá.

Nemecko –  prioritnou stratégiou bolo rozsiahle testovanie. Podľa prieskumov podporuje opatrenia prevažná väčšina Nemcov. Pri niektorých sa však prejavil zúrivý odpor, ktorí sa pretavil do protestovania, zvyčajne bez masiek alebo sociálneho dištancovania sa.

Chybám sa nikto nevyhol, ani odborníci

Európska únia nebola dobre pripravená, aj keď v tom nie je ani zďaleka jediná. Urobili všetko, čo bolo možné, na koordináciu opatrení – vytvorením „zelených pruhov” na uzavretých alebo preplnených hraniciach, aby sa uľahčil tok zdravotníckeho materiálu. Ale nemohla toho veľa urobiť so spôsobom, akým jednotlivé štáty súperili o OOP. Bohaté krajiny ako Francúzsko si počínali oveľa lepšie ako chudobnejšie krajiny ako Bulharsko.

Francúzsko konečne prešlo na digitál. Podpora digitálnej ekonomiky bola kľúčovým cieľom prezidenta Emmanuela Macrona. 

„Španieli pracujú zatiaľ z domu”, uvádza profesorka Nekane Balluerka Lasa. Španielsko je veľmi priateľskej kultúry: nie je to inak. Aj keď tu bola digitálna transformácia na „prácu z domu” dosť veľká, myslím si, že bude dopĺňať prácu tvárou v tvár a úplne ju nenahradí. Študenti univerzity už trávia jeden týždeň doma a jeden týždeň na univerzite – a chcú prísť každý deň.

Od začiatku pandémie je v rakúskych supermarketoch bežné vidieť značky, ktoré požadujú bezhotovostné platby na „ochranu” zamestnancov a zákazníkov. Rakúšania tradične radi platia v hotovosti, ale prieskum Rakúskej národnej banky z minulého leta naznačuje, že pandémia mohla urýchliť už existujúci trend bezhotovostných platieb tak, ako vo zvyšku Európy. Napriek tomu je tu hotovosť stále veľmi populárna. Nie je nič neobvyklé, že narazíte na kaviarne alebo obchody, ktoré obsluhujú iba za hotovosť.

Zdroj:

BBC, 2021. Coronavirus: What Europeans have learned from a year of pandemic. [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-europe-56110051

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments