21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Majú banky teraz príliš veľa hotovosti?

Majú banky teraz príliš veľa hotovosti?

Osudy ekonomiky a bánk sú zvyčajne úzko prepojené. Zisky bánk boli v lete nízke, no napriek pandémii a zverejneným výnosom medzi 15. a 20. januárom vo štvrtom štvrťroku, sa ku koncu roka zvýšili. Čo sa deje? 

Jedným z vysvetlení je, že väčšine veľkých bánk sa darilo dobre, a to vďaka návalu počiatočných verejných ponúk a rozvíjajúcim sa trhom. Zisk bol v bankách, ktoré zarábajú väčšinu svojich výnosov z investičného bankovníctva a obchodovania, vysoký.

Spoločnosť Goldman Sachs zarobila vo štvrtom štvrťroku 4,5 miliardy $, čo predstavuje polovicu jej ročného zisku v roku 2020. Zisky investičného a bankového bankovníctva JPMorgan Chase sa v rovnakom štvrťroku takmer zdvojnásobili. Celkové príjmy spoločnosti dosiahli vo štvrtom štvrťroku rekordných 12,1 miliárd $.

V minulosti boli zisky investičných bánk viac spojené s ekonomikou, a to vďaka tučným portfóliám aktív, ako sú hypotekárne záložné listy. Teraz musia tieto inštitúcie držať omnoho viac kapitálu proti volatilným aktívam.

Banky majú zvyčajne záujem zhromažďovať vklady klientov. Sú to lacné zdroje financovania; čím viac vkladov banka drží, tým viac môže požičať. Za posledný rok vtlačilo monetárne uvoľňovanie prostredníctvom Federálneho rezervného systému do bankového systému obrovské množstvo hotovosti.

V roku 2020 sa v JPMorgan nahromadilo ďalších približne 580 miliárd $ a v banke America 360 miliárd $. Pravidlá však po finančnej kríze robia z tejto hromady peňazí problém, nie víťazstvo. Veľké banky čelia vysokým kapitálovým požiadavkám, ak je rast príliš vysoký. Pokuty by boli užitočné, ak by bolo dostatok ziskových príležitostí. Dopyt po pôžičke bol ale nízky. Pomer pôžičiek k vkladom v celom systéme klesol z 94% v roku 2008 na 64% v minulom roku.

Výsledkom je, že niektoré banky sa snažia vklady odhodiť. Jamie Dimon, šéf JPMorgan, investorom povedal, že banka požiadala niektorých svojich veľkých firemných zákazníkov o presun hotovosti, čím znížila základňu vkladov o 200 miliárd $. „Spoločnosť sa môže vyhýbať prijímaniu nových vkladov,” uviedla Jennifer Piepszak, finančná riaditeľka. Kríza covid-19 ukázala odolnosť finančného systému, ale tiež odhalila svoje zvláštnosti.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021. Have banks now got too much cash?. [cit. 2021-02-11]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/01/20/have-banks-now-got-too-much-cash

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments