Ministerstvo financií USA varuje pred „výbuchom“ počítačovej kriminality

0
146

Americká ministerka financií, Janet Yellen, varovala pred „výbuchom rizika“ zločincov využívajúcich digitálne technológie. Pandémia Covid-19 tento problém ešte zhoršila, pretože presunula viac kriminality online. Uviedla však, že nové finančné technológie by mohli pomôcť v boji proti zločinu. 

Táto bývalá predsedníčka Federálnej rezervnej banky varovala pred zneužitím kryptomien a iných virtuálnych aktív. 

„Vidím prísľub týchto nových technológií, ale vidím aj realitu: kryptomeny sa používali na pranie ziskov online obchodníkov s drogami; boli nástrojom na financovanie terorizmu.“ 

Vo svojom prejave Yellen uvádza: „Žijeme uprostred výbuchu rizika spojeného s podvodmi, praním špinavých peňazí, financovaním terorizmu a ochranou údajov. Pretože pandémia presunula viac života online, došlo aj k presunu zločinu. Sme svedkami ďalších a sofistikovanejších kybernetických útokov.“ Ďalej prisľubuje, že zmodernizuje prístup štátnej pokladnice k riešeniu finančných trestných činov. 

„Potrebujeme zodpovedné a spravodlivé inovácie; nástroje, ktoré môžu pomôcť priniesť výhody finančného systému a moderného IT ďalším ľuďom,“ dodala.

Zdroj:

BBC, 2021. US Treasury: Yellen warns of ‚explosion‘ of cybercrime risk. [cit. 2021-02-11]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56021100

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here