13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Apple sa ochranou osobných údajov stavia proti Facebooku

Apple sa ochranou osobných údajov stavia proti Facebooku

Spoločnosť Apple, výrobca telefónov iPhone, sa stavia proti svojim susedom v Silicon Valley závislým na reklame. 

Apple pripravuje zavedenie nového opatrenia voči aktuálnym krokom spoločnosti Facebook. Tento krok nazýva generálny riaditeľ spoločnosti, Timothy Donald Cook, ako „transparentnosť sledovania aplikácií”. Vyskakovacie okno spoločnosti Apple sa čoskoro začne pýtať používateľov najnovšej verzie systému iOS, jeho mobilného operačného systému, či chcú, aby pomenované aplikácie, ako je Facebook, sledovali ich digitálnu aktivitu v aplikáciách a na webových stránkach iných spoločností. Očakáva sa, že tento krok poškodí meno Facebooku, možno Google a celý rad ďalších ad-tech firiem. 

Nová generácia systému iOS predstavila nástroj s názvom „identifikátory pre inzerentov”. Na rozdiel od iných nástrojov, môžu byť tieto blokované a neidentifikujú používateľov osobne; všetky zhromaždené údaje sa pred použitím agregujú. Stále však umožňujú sledovanie, ktoré je predvolene zapnuté v telefónoch iPhone, a nenápadne sa vypínajú. Cieľom spoločnosti Apple v tom čase bolo pomôcť vývojárom aplikácií zarábať v systéme iOS.

V súčasnosti je ochrana osobných údajov pre značku Apple dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Pred štyrmi rokmi zastavila tretie strany v sledovaní používateľov v prehliadači Safari, ktorý je jeho webovým prehliadačom. Aj Google ohlásil plány na vylúčenie sledovacích „cookies” tretích strán z prehliadača Chrome do roku 2022.

Kampaň Facebooku proti spoločnosti Apple by mohla ísť nad rámec. Minulý mesiac vírili fámy, že Zuckerbergova firma môže žalovať výrobcu iPhone za údajné preferenčné zaobchádzanie s jeho vlastnými aplikáciami v App Store. Apple App Store je už pod drobnohľadom Amerického ministerstva spravodlivosti a Európskej únie.

Väčšina ľudí návrh spoločnosti Apple na ochranu osobných údajov privíta. Ale jeho schopnosť presadiť sa vo veľkom priemysle podčiarkla jeho moc takým spôsobom, ktorý preňho nemusí byť úplne užitočný. Pokiaľ ide o Facebook, jeho úlohou je teraz prísť s vlastným vyskakovacím oknom, aby ľudí ubezpečil, že sledovanie jeho reklám je neškodné, a to aj pre najtalentovanejších reklamných tvorcov.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021. Apple’s privacy policy kicks Facebook where it hurts. [cit. 2021-02-11]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/business/2021/02/06/apples-privacy-policy-kicks-facebook-where-it-hurts

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments