Majiteľ spoločnosti British Airways IAG požaduje digitálne zdravotné preukazy

0
142

Majiteľ spoločnosti British Airways IAG vyzval na digitálne zdravotné preukazy. „Je to z dôvodu, aby sme bezpečne otvorili našu oblohu.“ Do roka 2020 bola v dôsledku prerušenia činnosti totiž zaznamenaná rekordná strata.

IAG vykázala za minulý rok prevádzkovú stratu 7,4 miliárd EUR po tom, čo pandémia pozastavila mnohé z letov.

Letecké spoločnosti zamerané na Veľkú Britániu dostali tento týždeň podporu z vládnych plánov pre cestovné trhy, aby sa mohli znovu otvoriť od polovice mája. To vyvolalo záplavu rezervácií.

Stále však nie je isté, aké trasy budú k dispozícii.

Skupina leteckých spoločností, ktorá vlastní aj spoločnosti Iberia a Aer Lingus, požadovala „jasný plán na zrušenie súčasných obmedzení“.

„Žiadame medzinárodné spoločné testovacie štandardy o zavedenie digitálnych zdravotných preukazov, aby sme mohli našu oblohu znovu bezpečne otvoriť,“ uviedol šéf IAG, Luis Gallego.

IAG uviedla, že pretrvávajúca neistota a trvanie pandémie znamenajú, že nemôže poskytnúť prognózu budúcich ziskov.

Vláda komunikuje s G7 a ďalšími krajinami, aby sa pokúsila dosiahnuť konsenzus o tom, ako umožniť viac zahraničných ciest.

Grécky minister cestovného ruchu, Haris Theoharis, minulý týždeň uviedol, že s úradníkmi Spojeného kráľovstva prebiehajú prvé technické diskusie o tom, ako by potenciálny pasový systém mohol fungovať.

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA) tento týždeň uviedla, že očakáva, že jej digitálny cestovný pas Covid bude čoskoro pripravený.

Preukaz je aplikácia overujúca, že cestujúci podstúpil testy alebo bol očkovaný vakcínou proti Covid-19, čo je potrebné na vstup do krajiny. Overuje tiež spravovanie schváleným orgánom.

Minister dopravy, Grant Shapps, uviedol, že preskúmanie spôsobu návratu k medzinárodnému cestovaniu pri zvládaní rizika z importovaných prípadov a variantov vírusov bude zverejnené 12. apríla.

Zdroj:

BBC, 2021. British Airways owner IAG calls for digital health passes. [cit. 2021-02-26]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56207252

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here