13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Kubánci sa obracajú na Bitcoin, aby získali prístup k globálnej ekonomike

Kubánci sa obracajú na Bitcoin, aby získali prístup k globálnej ekonomike

Obchodovanie s BTC otvára nové cesty pre občanov na komunisticky riadenej Kube. Tá je roky finančne izolovaná pod obchodným embargom USA.

Správa z amerického spravodajstva z 12. septembra tvrdí, že s nedávnym príchodom mobilného internetu do krajiny Kubánci čoraz viac využívajú kryptomeny na online nákupy, ako aj na investovanie a obchodovanie.

V rozhovore pre U.S. News miestny obyvateľ, Jason Sanchez, uviedol, že kryptomeny „otvárajú nové dvere” pre Kubáncov.

V ňom 35-ročný mladík uviedol, že teraz mohol kvôli BTC nakupovať náhradné diely pre svoju opravovňu mobilných telefónov v Havane v čínskom online obchode.

Alex Sobrino – zakladateľ telegramového kanálu CubaCripto – odhadol, že zhruba 1 000 Kubáncov používalo kryptomeny, a dodal:

„Na doplnenie mobilných telefónov či na online nakupovanie používame kryptomeny, dokonca si ľudia takto rezervujú aj hotelové izby.”

Keďže kreditné karty nie sú bežné, mnohí miestni používatelia kryptomien údajne musia požiadať príbuzných v zahraničí, aby im pomohli vstúpiť na trhy s kryptomenami alebo sa obrátiť na kanály sociálnych médií, ako je CubaCripto.

Ďalšou možnosťou sú výmeny, pri ktorých sa za Bitcoin osobne vymieňajú peniaze – pomocou mobilných alebo prenosných počítačov na uskutočnenie transakcie.

Fusyona, ktorá tvrdí, že je prvou kubánskou burzou kryptomien, v súčasnosti používa asi 1 300 používateľov. Platforma umožňuje ľuďom v zahraničí posielať prevody do krajiny alebo investovať do deviatich rôznych kryptomien prostredníctvom väčšej burzy – so službami spoplatnenými až do výšky 10 %.

Zakladateľ Fusyony, Adrian C. Leon, pre americké správy povedal:

„Pre cudzincov je kryptomena iba ďalšou možnosťou. Pre Kubáncov je to však nevyhnutnosť a môže predstavovať riešenie ich vylúčenia z globálnej finančnej komunity.”

Sobrino poznamenal, že stále zostáva neistota a strach z toho, ako by vláda mohla zareagovať na začínajúci trend kryptomeny. 

Fusyona je registrovaná v Brazílii. Rozhovory ale začala s predstaviteľmi centrálnej banky.

„Bojíme sa, že nás vláda bude obmedzovať, zakazovať a začne tvrdiť, že ide o nezákonné obohatenie,” uviedol.

Centrálna banka údajne začiatkom tohto týždňa odhalila, že skúma výhody a riziká digitálnych mien.

V júli kubánsky minister hospodárstva, Alejandro Gil Fernandez, uviedol, že vláda konzultuje s akademickými pracovníkmi s cieľom preskúmať potenciálne využitie kryptomeny pre svoje národné a medzinárodné obchodné transakcie.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Cubans Are Turning to Bitcoin to Access Global Economy: Report. [online]. [cit. 2021-05-04]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/cubans-are-turning-to-bitcoin-to-access-global-economy-report

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments