13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Kríza pracovných miest je horšia, ako sa zdalo

Kríza pracovných miest je horšia, ako sa zdalo

Pre lepšie pochopenie nových dôležitých čísel zamestnanosti zverejnených v piatok, si predstavte dva rôzne varianty hospodárskeho poklesu. V jednom z nich sa niekoľko priemyselných odvetví stretne s takmer úplným vypnutím z dôvodov, ktoré nikto nemôže ovplyvniť, a vyháňa milióny ľudí z práce. Väčšina ostatných priemyselných odvetví však pokračuje bez obáv. V ďalšom prípade spôsobuje veľký pokles výdavkov stratu pracovných miest v celej ekonomike. Príbeh nie je teda o tom, že by bol zničený jeden alebo dva priemyselné odvetvia, ale veľa z nich zažíva miernu bolesť.

V prvom prípade by ste chceli veľmi starostlivo zabezpečiť cielenú pomoc, ktorá umožní postihnutým ľuďom zostať na nohách, kým sa ich priemyselné odvetvie znovu otvorí. V druhom prípade by ste iba načerpali peniaze do ekonomiky a stimulovali tak celkový dopyt po tovaroch a službách.

V počiatočnej fáze pandémie sme zaznamenali obidva typy poklesu. Najpostihnutejšie boli odvetvia cestovného ruchu, ktoré utrpeli najhoršie straty pracovných miest, napriek tomu bola bolesť dostatočne rozšírená na to, aby došlo k všeobecnej kríze neprimeraného dopytu.

Postupom roka sa to však zmenilo. Federálna vláda napumpovala do ekonomiky bilióny dolárov a kroky Federálneho rezervného systému na podporu finančného systému vyvolali na trhoch rally. Priemyselné odvetvia, ktoré neboli až tak priamo zasiahnuté pandémiou, prišli na to, ako sa dá bezpečne rozbehnúť. A došlo k skutočnému rozmachu, ľudia si nakúpili veci: tovar, nábytok, cvičebné pomôcky a utratili časť peňazí, ktoré nemohli minúť za služby, ako sú jedlá v reštauráciách.

Januárové čísla zamestnávania ukazujú, že v sektore voľného času a pohostinstiev je veľa problémov. Sektor okrem revidovaných 536 000 stratených pracovných miest v decembri prišiel o ďalších 61 000. Toto je veľmi zlá zima pre pracovníkov v reštauráciách, hoteloch a na miestach s bujarou zábavou. Nakoniec vieme, čo bude potrebné, aby sa tieto odvetvia dostali späť k zdraviu: rozsiahle očkovanie a zmiernenie obáv z verejného zdravia.

Počas pandémie došlo k prudkému nárastu investícií do nových kapacít na distribúciu tovaru bez použitia maloobchodných predajní, predovšetkým od spoločnosti Amazon. Napriek tomu tento sektor v januári zrušil 17 400 pracovných miest. Ak sa pozriete na trojmesačný priemer na zníženie dopadu sezónnych problémov, odvetvie od novembra pridalo iba 6 000 pracovných miest mesačne, v porovnaní s 31 000 pracovnými miestami mesačne od augusta do októbra.

Celkovo mala ekonomika v januári o 9,1 milióna pracovných miest menej ako pred rokom, čo predstavuje pokles o 6,1%. Je to v súlade s ťažkou recesiou. Ale voľný čas a pohostinstvá tvoria iba 3,6 milióna stratených pozícií. Aj pri vylúčení týchto priemyselných odvetví je zamestnanosť znížená o 3,7%, čo zodpovedá miernej recesii. A zatiaľ čo sa v predchádzajúcich mesiacoch zdalo, že sa tieto odvetvia rýchlo vracajú k zdraviu, tento pokrok sa v januári do veľkej miery zvrátil.

Toto spomalenie znamená, že širšie úsilie na naštartovanie ekonomiky, ako napríklad široko dostupná pomoc pre domácnosti a podniky, by mohlo byť užitočné pri riešení krízy, v ktorej sa ekonomika skutočne nachádza. Nešlo by teda o také, ktoré by potrebovalo pomoc iba pre odvetvia nachádzajúce sa v lockdowne. Kľúčom k formovaniu hospodárskej politiky je diagnostika problémov, ktorým hospodárstvo čelí. Aj keď by ste nikdy nemali dávať príliš veľkú váhu jednej ekonomickej správe, posledné dôkazy o mzdách hovoria, že táto kríza pracovných miest nie je úzka a ani zďaleka nezmizla.

Zdroj:

DECCAN HERALD, 2021. The jobs crisis is broader than it seemed. [cit. 2021-02-06]. [online]. Dostupné na: https://www.deccanherald.com/international/world-news-politics/the-jobs-crisis-is-broader-than-it-seemed-948028.html

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments