Kríza pracovných miest je horšia, ako sa zdalo

0
146

Pre lepšie pochopenie nových dôležitých čísel zamestnanosti zverejnených v piatok, si predstavte dva rôzne varianty hospodárskeho poklesu. V jednom z nich sa niekoľko priemyselných odvetví stretne s takmer úplným vypnutím z dôvodov, ktoré nikto nemôže ovplyvniť, a vyháňa milióny ľudí z práce. Väčšina ostatných priemyselných odvetví však pokračuje bez obáv. V ďalšom prípade spôsobuje veľký pokles výdavkov stratu pracovných miest v celej ekonomike. Príbeh nie je teda o tom, že by bol zničený jeden alebo dva priemyselné odvetvia, ale veľa z nich zažíva miernu bolesť.

V prvom prípade by ste chceli veľmi starostlivo zabezpečiť cielenú pomoc, ktorá umožní postihnutým ľuďom zostať na nohách, kým sa ich priemyselné odvetvie znovu otvorí. V druhom prípade by ste iba načerpali peniaze do ekonomiky a stimulovali tak celkový dopyt po tovaroch a službách.

V počiatočnej fáze pandémie sme zaznamenali obidva typy poklesu. Najpostihnutejšie boli odvetvia cestovného ruchu, ktoré utrpeli najhoršie straty pracovných miest, napriek tomu bola bolesť dostatočne rozšírená na to, aby došlo k všeobecnej kríze neprimeraného dopytu.

Postupom roka sa to však zmenilo. Federálna vláda napumpovala do ekonomiky bilióny dolárov a kroky Federálneho rezervného systému na podporu finančného systému vyvolali na trhoch rally. Priemyselné odvetvia, ktoré neboli až tak priamo zasiahnuté pandémiou, prišli na to, ako sa dá bezpečne rozbehnúť. A došlo k skutočnému rozmachu, ľudia si nakúpili veci: tovar, nábytok, cvičebné pomôcky a utratili časť peňazí, ktoré nemohli minúť za služby, ako sú jedlá v reštauráciách.

Januárové čísla zamestnávania ukazujú, že v sektore voľného času a pohostinstiev je veľa problémov. Sektor okrem revidovaných 536 000 stratených pracovných miest v decembri prišiel o ďalších 61 000. Toto je veľmi zlá zima pre pracovníkov v reštauráciách, hoteloch a na miestach s bujarou zábavou. Nakoniec vieme, čo bude potrebné, aby sa tieto odvetvia dostali späť k zdraviu: rozsiahle očkovanie a zmiernenie obáv z verejného zdravia.

Počas pandémie došlo k prudkému nárastu investícií do nových kapacít na distribúciu tovaru bez použitia maloobchodných predajní, predovšetkým od spoločnosti Amazon. Napriek tomu tento sektor v januári zrušil 17 400 pracovných miest. Ak sa pozriete na trojmesačný priemer na zníženie dopadu sezónnych problémov, odvetvie od novembra pridalo iba 6 000 pracovných miest mesačne, v porovnaní s 31 000 pracovnými miestami mesačne od augusta do októbra.

Celkovo mala ekonomika v januári o 9,1 milióna pracovných miest menej ako pred rokom, čo predstavuje pokles o 6,1%. Je to v súlade s ťažkou recesiou. Ale voľný čas a pohostinstvá tvoria iba 3,6 milióna stratených pozícií. Aj pri vylúčení týchto priemyselných odvetví je zamestnanosť znížená o 3,7%, čo zodpovedá miernej recesii. A zatiaľ čo sa v predchádzajúcich mesiacoch zdalo, že sa tieto odvetvia rýchlo vracajú k zdraviu, tento pokrok sa v januári do veľkej miery zvrátil.

Toto spomalenie znamená, že širšie úsilie na naštartovanie ekonomiky, ako napríklad široko dostupná pomoc pre domácnosti a podniky, by mohlo byť užitočné pri riešení krízy, v ktorej sa ekonomika skutočne nachádza. Nešlo by teda o také, ktoré by potrebovalo pomoc iba pre odvetvia nachádzajúce sa v lockdowne. Kľúčom k formovaniu hospodárskej politiky je diagnostika problémov, ktorým hospodárstvo čelí. Aj keď by ste nikdy nemali dávať príliš veľkú váhu jednej ekonomickej správe, posledné dôkazy o mzdách hovoria, že táto kríza pracovných miest nie je úzka a ani zďaleka nezmizla.

Zdroj:

DECCAN HERALD, 2021. The jobs crisis is broader than it seemed. [cit. 2021-02-06]. [online]. Dostupné na: https://www.deccanherald.com/international/world-news-politics/the-jobs-crisis-is-broader-than-it-seemed-948028.html

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here