25.5 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Americký minister zahraničia Antony Blinken: „Amerika je späť"

Americký minister zahraničia Antony Blinken: „Amerika je späť”

„Amerika je späť a je plne zapojená do pomoci pri riešení problémov vrátane pandémie a zmeny podnebia,” uviedol americký minister zahraničia Antony Blinken na virtuálnom zasadnutí najbohatších vodcov priemyselných krajín skupiny G7.

Vo svojom prvom medzinárodnom rozhovore pán Blinken zdôraznil význam celosvetového očkovania proti Covid-19.

Čo povedal Blinken na očkovanie?

USA dáva 4 miliardy $ na očkovaciu schému Covax, ktorej cieľom je dodať ľuďom v 190 krajinách za menej ako rok viac ako dve miliardy dávok.

USA teraz zaočkovali viac ako 27 miliónov svojich vlastných ľudí. V mnohých chudobnejších krajinách však očkovanie ešte len musí začať.

Blinken tiež kritizoval Čínu, že neposkytla informácie, ktoré by mohli objasniť pôvod koronavírusu.

Tím vyšetrovateľov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) strávil v Číne na začiatku roku 2021 štyri týždne na vyšetrovacej misii. Dvaja odborníci z tímu WHO však potom uviedli, že Čína odmietla poskytnúť úplný prístup k údajom, ktoré hľadali.

Štátny tajomník uviedol, že na odhalenie pandémií pred ich úplným objavením je potrebný lepší bezpečnostný systém.

„Vyžaduje to, aby boli krajiny transparentné. Vyžaduje si to zdieľanie informácií. Vyžaduje si to, aby mali prístup k medzinárodným expertom na začiatku ohniska nákazy – čo sme, bohužiaľ v Číne nevideli,” uviedol.

Čo je ďalej v Blinkenovej agende?

Američania v súčasnosti prehodnocujú svoju politiku voči Afganistanu s cieľom rozhodnúť, či tam ponechajú jednotky. Blinken uviedol, že USA a ďalšie krajiny budú vyvíjať tlak na Taliban a ďalšie krajiny, aby splnili svoje záväzky dištancovať sa od Al-Káidy.

Nedávny vojenský puč v Mjanmarsku označil za „tragický návrat k historickému prechodu k demokracii”.

Odsúdil rozhodnutie Číny zablokovať televíziu BBC World News a rádio World Service a označil čínsky informačný priestor za „jeden z najmenej otvorených” na svete.

Blinken odmietol priťahovať výzvy k bojkotu zimných olympijských hier v roku 2022, ktoré sa majú konať v Pekingu, kvôli obvineniam z genocídy proti ujgurskej menšine a uviedol iba: „K tomu dospejeme v pravý čas, v správny okamih.”

Zdroj:

BBC, 2021. America is back, US Secretary of State Antony Blinken tells BBC. [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56131781

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments