13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Kongo nariaďuje evakuáciu mesta Goma po výbuchu sopky

Kongo nariaďuje evakuáciu mesta Goma po výbuchu sopky

Hora Nyiragongo v Kongu vybuchla. Stalo sa tak po prvý raz za takmer dve desaťročia. Výbuch zmenil nočnú oblohu na ohnivo červenú farbu a zoslal lávu na hlavnú diaľnicu, kam sa obyvatelia z paniky snažili utiecť z takmer 2 miliónového mesta Goma.

O obetiach sa nehovorilo okamžite. Svedkovia ale uviedli, že láva už zachvátila jednu diaľnicu, ktorá spája Gomu s mestom Beni v provincii Severné Kivu.

Posledná erupcia hory Nyiragongo, v roku 2002, zanechala stovky mŕtvych a pokrytých letiskových dráh v láve. Vyše 100 000 ľudí zostalo v následkoch bez domova, čo v sobotu večer zvýšilo strach v Gome.

„Sme v totálnej psychóze,” uviedol obyvateľ Zacharie Paluku pre agentúru Associated Press. „Každý sa bojí, ľudia utekajú. Naozaj nevieme, čo máme robiť,” dodal.

Vláda uviedla, že zavádza evakuačný plán, oznámenie však bolo zverejnené niekoľko hodín po tom, čo sa obloha zmenila na ohnivo červenú farbu a mnohí už utekali pešo v nádeji, že prekročia hraničný priechod v Rwande neďaleko mesta.

Rwandské imigračné úrady uviedli, že podľa národného vysielateľa už z Konga oficiálne odišlo asi 3 000 ľudí, aby unikli výbuchu sopky.

Mierová misia OSN známa ako MONUSCO tweetovala dramatické zábery mesta s tým, že vykonáva prieskumné lety nad Gomou, kde má veľkú základňu.

Zatiaľ čo Goma je domovom mnohých mierových síl OSN a humanitárnych pracovníkov, veľkú časť okolitého východného Konga ohrozuje aj nespočetné množstvo ozbrojených skupín, ktoré sa usilujú o kontrolu nad nerastnými surovinami v regióne.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. DR Congo orders evacuation of Goma after volcano erupts. [online]. [cit. 2021-05-23]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/23/dr-congo-orders-evacuation-of-goma-after-volcano-erupts

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments