27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Kolaps Archegos stál Morgan Stanley takmer 1 miliardu USD

Kolaps Archegos stál Morgan Stanley takmer 1 miliardu USD

Americká investičná banka Morgan Stanley pripustila, že krach hedžového fondu Archegos ju stál takmer 1 miliardu USD.

Banka Wall Street uviedla vo svojich výsledkoch za prvý štvrťrok, že poplatok vo výške 911 mil. USD súvisel so stratami „jediného najvýznamnejšieho sprostredkovateľského klienta”. Neskôr identifikácia ukázala, že išlo o Archegos.

Napriek problémom s hedžovým fondom bol zisk Morgan Stanley za toto obdobie až 150 % vďaka boomu uzatvárania obchodov. Čistý zisk dosiahol 3,98 miliárd USD, oproti 1,59 miliárd USD pred rokom.

Čistý výnos stúpol na 15,67 miliárd USD, keď banka prijala ďalšie poplatky z množstva obchodných fúzií, akvizícií a spoločností kótovaných na burze cenných papierov.

Odpisy Archegosu zahmlili rekordný prvý štvrťrok pre investičnú banku.

Čo sa stalo s Archegosom?

Hedžové fondy zarábajú peniaze na nákup a predaj akcií. Predpokladá sa, že spoločnosť Archegos investovala veľké investície do niektorých spoločností, ktoré začali zaznamenávať poklesy.

Jeho podporovatelia potom trvali na tom, aby v zhone zhromaždili peniaze, čo je známe ako výzva na dodatočné vyrovnanie. To viedlo k neobvyklému vysokému predaju akcií.

Výzva na dodatočné vyrovnanie je stav, keď banka požiada klienta, aby vložila viac finančných prostriedkov, ak obchod čiastočne financovaný z požičaných peňazí prudko poklesol.

Do konca marca dlhoval fond Archegos spoločnosti Morgan Stanley 644 mil. USD, zatiaľ čo investičná banka stratila ďalších 267 mil. USD predajom akcií spojených s jej obchodmi so zaisťovacím fondom.

Morgan Stanley bola minulý mesiac spoločnosťou Archegos nútená rýchlo predávať akcie so stratou v snahe získať späť finančné prostriedky.

Švajčiarska banková spoločnosť Credit Suisse predtým varovala pred stratou viac ako 4,2 miliardy USD v dôsledku obchodovania s dnes už zrúteným hedžovým fondom.

Zdroj:

BBC, 2021. Archegos collapse costs Morgan Stanley $911m. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56775991

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments