23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Joe Biden pripravuje zanechať stopu vo federálnom súdnictve

Joe Biden pripravuje zanechať stopu vo federálnom súdnictve

Prezident Biden začal svoje funkčné obdobie s menším počtom neobsadených súdnych miest, ako bol obsadený Trumpom, 47 v porovnaní so 106. Ale títo čerstvo odetí, väčšinou mladí, konzervatívni sudcovia čoskoro začnú vítať pokrokovejších kolegov, pretože starší sudcovia začnú ustupovať. Nie že by museli: federálni sudcovia môžu zostať vo svojich talároch tak dlho, ako sa im páči. Môžu tiež nastúpiť do „seniorskej služby” vo veku 65 rokov – čo znamená menšie množstvo prípadov a menšiu kanceláriu – keď ich vek a roky na lavičke stúpnu až na 80.

Alexander Hamilton v časopise „Federalist 78″ uvádza: ,,Americký súdny dvor je najslabší z troch mocenských rezortov.” Toto hodnotenie mohlo byť spoľahlivé v 18. storočí, ale už to tak nie je. Federálni sudcovia definujú ústavné práva, riešia spory medzi Kongresom a Bielym domom, urovnávajú volebné spory a pečatia osudy regulačných rozhodnutí. Ich menovania sú často najtrvalejším odkazom moderného prezidenta. Demokrati majú najtenšiu možnú väčšinu v Senáte, kde musia byť potvrdení prezidentskí nominanti.

Tím Bidena, ktorý vedie právnička Bieleho domu, Dana Remusová, robí prieskum potenciálnych kandidátov verejných ochrancov, vedcov a právnikov v oblasti občianskych práv. Toto hľadanie progresívnych právnikov ostro kontrastuje s Trumpovou justičnou zostavou, z ktorých väčšinu identifikovala a kultivovala federalistická spoločnosť, združenie konzervatívnych právnikov a právnych vedcov. Vďaka širokému záväzku diverzifikovať lavičku sa výbery Bidena pravdepodobne budú líšiť od tipov Trumpa nielen ideológiou a skúsenosťami, ale aj farbou pleti. Zatiaľ čo 42% nominovaných Obamom boli ženy a 36% nebolo belochov, iba 24% a 16% sudcov nominovaných Trumpom bolo.

Biden hovorí, že jeho prvou voľbou pre najvyšší súd bude černoška , nominácia, ktorá by mohla prísť tento rok, ak Stephen Breyer vo veku 82 rokov odíde do dôchodku. Medzi možných nástupcov sudcu Breyera patrí jeho bývalý úradník Ketanji Brown Jackson, sudkyňa okresného súdu, Sherrilyn Ifill, vedúca Fondu právnej obrany a vzdelávania NAACP, a Leondra Kruger, mladá prísediaca pre najvyšší súd v Kalifornii a bývalá úradníčka Obamovej administratívy.

Bidenovo úsilie sa nateraz zameria na okresné súdy, ktoré majú väčšinu súdnych sporov. Na dôslednejších odvolacích súdoch je k dnešnému dňu iba šesť voľných pracovných miest. Jeden je na prvom obvodnom odvolacom súde, ktorý pojednáva o veciach z veľkej časti Nového Anglicka a Portorika. Trump v novembri nominoval Raúla M. Arias-Marxuacha, nikdy to však nepotvrdil. Dve voľné miesta na odvolacom súde pre druhý obvod v New Yorku dávajú prezidentovi Bidenovi príležitosť umiestniť do týchto silných rolí mladších ľudí. Medzi uchádzačmi o kreslá sú: Melissa Murrayová, ktorá pracovala pre Soniu Sotomayorovú pred povýšením na Najvyšší súd a teraz učí právo na Newyorskej univerzite a Dale Ho, právnik Amerického zväzu občianskych slobôd, ktorý vyhral 5-4 víťazstvo na Najvyššom súde, v ktorom sa spochybňuje pridanie otázky občianstva k sčítaniu obyvateľov v roku 2020.

Zdroj: 

THE ECONOMIST, 2021. Joe Biden prepares to leave his mark on the federal judiciary. [cit. 2021-02-08]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/united-states/2021/02/07/joe-biden-prepares-to-leave-his-mark-on-the-federal-judiciary

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments