13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Joe Biden a Vladimir Putin sa stretnú 16. júna v Ženeve

Joe Biden a Vladimir Putin sa stretnú 16. júna v Ženeve

„Joe Biden sa stretne s Vladimírom Putinom v Ženeve budúci mesiac na ich prvom osobnom stretnutí prezidentov,” oznámil Biely dom.

„Vedúci predstavitelia budú rokovať o celej rade naliehavých otázok, pretože sa snažíme obnoviť predvídateľnosť a stabilitu vzťahu medzi USA a Ruskom,” uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Bieleho domu, Jen Psaki.

Stretnutie sa uskutoční 16. júna počas niekoľkých medzinárodných stretnutí. Toto stretnutie nastáva niekoľko dní po stretnutí G7 vo Veľkej Británii, kde bude Rusko určite predmetom diskusie medzi svetovými lídrami.

Bude tiež priamo nadväzovať na zhromaždenie vedúcich predstaviteľov NATO zo 14. júna. Počas neho budú diskutovať o globálnych výzvach vrátane „agresívnych akcií Ruska”.

Vo vyhlásení zverejnenom Kremľom sa uvádza, že Putin bude s Bidenom rokovať o „stave a perspektívach ďalšieho rozvoja rusko-amerických vzťahov, otázkach strategickej stability, ako aj o aktuálnych otázkach medzinárodného programu vrátane interakcie v boji proti pandémii a urovnávanie regionálnych konfliktov”.

Biden zaujal voči Putinovi tvrdší postoj ako jeho predchodca Donald Trump. Ten sa zdráhal konfrontovať ruského vodcu alebo sa zaoberať zasahovaním do amerických volieb.

Biden trvá na tom, že sa snaží o „stabilný a predvídateľný” vzťah s Ruskom, a to aj uprostred rastúceho napätia na viacerých frontoch.

Americká vláda v marci vydala sankcie proti ruským predstaviteľom za otravu a následné zatknutie kritika Kremľa, Alexeja Navaľného.

USA potom v apríli uvalili ďalšie sankcie proti desiatkam jednotlivcov a spoločností v Rusku za hackerstvo SolarWinds. To zahŕňalo porušenia viacerých amerických federálnych vládnych agentúr.

„Sankcie boli uvalené aj na ruské subjekty v súvislosti s pokusmi ruskej vlády ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2020 a ďalšími aktmi dezinformácií a zasahovania,” uviedol Biely dom.

USA minulý mesiac kvôli kybernetickému útoku vyhostili desať ruských diplomatov z Washingtonu D.C.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Joe Biden and Vladimir Putin to meet in Geneva on June 16. [online]. [cit. 2021-05-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/25/biden-and-putin-to-meet-in-geneva-on-june-16

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments