21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Technológie Vesmírne startupy: starostlivosť o ďalšiu generáciu

Vesmírne startupy: starostlivosť o ďalšiu generáciu

Business Planet sa vydáva na obežnú dráhu, aby preskúmala veľké plány EÚ na podporu začínajúcich spoločností pracujúcich v európskej vesmírnej ekonomike.

Napriek poznaniu zdravotných rizík sa milióny z nás každý rok spália na slnku. Často je to kvôli opáleniu. 

Mníchovský startup Ajuma sa snaží vylepšiť náš odveký vzťah so slnkom. V tejto súvislosti bol vyvinutý modul prístroja, ktorý monitoruje vystavenie sa osoby ultrafialovým lúčom. Využívajúc technológiu satelitného pozorovania Zeme, odosiela zariadenie Ajuma UV-bodyguard údaje do vášho smartphonu, aby vás varovalo skôr, ako bude neskoro.

„Kombinujeme údaje zo satelitného a UV merania, aby sme poskytli používateľovi najspoľahlivejšie odporúčania pre zdravý čas strávený na slnku na základe jeho typu pokožky,” vysvetľuje spoluzakladateľka Ajumy, Annette Barth.

Julian Meyer-Arnek, ďalší spoluzakladateľ spoločnosti, prišiel s týmto nápadom počas práce pre nemeckú vesmírnu agentúru DLR.

Ajuma je známa ako nadväzujúca vesmírna spoločnosť. To znamená, že využíva proti-prúdovú vesmírnu technológiu, v tomto prípade satelitné pozorovanie Zeme na vytvorenie aplikácie späť na Zemi. 

V nasledujúcich desaťročiach sa očakáva, že nadväzujúci vesmírny sektor prinesie najväčší počet obchodných príležitostí a rastu.

Odčlenením sa od DLR získala Ajuma podporu aj z iniciatívy EÚ s názvom Copernicus Accelerator. Ponúka celý rad služieb, ktoré majú startupom v európskom vesmírnom priemysle pomôcť rozbehnúť sa. 

V prípade Annette a Juliana to vyústilo do 12-mesačného programu obchodného koučovania na mieru.

„Copernicus Accelerator nám skutočne pomohol propagovať UV-Bodyguard a uviesť ho na trh prostredníctvom jeho fantastického mentorského programu a samozrejme jeho skvelej siete.”

S cieľom nadviazať na úspech programu Copernicus Accelerator začala Európa nedávno svoju iniciatívu CASSINI. Týmto sa zavádza obrovský Európsky vesmírny fond v hodnote 1 miliárd EUR na podporu inovácií a premenu malých a stredných podnikov a startupov pracujúcich v európskom vesmírnom sektore na popredné svetové spoločnosti.

„Nová iniciatíva CASSINI má veľmi jasnú prioritu podporovať začínajúce podniky v rôznych fázach ich vývoja,” vysvetľuje Martina Sindelar z GR DEFIS Európskej komisie.

Vzápätí dodáva: „Jedným z prvkov bude vyhradený vesmírny fond, ktorý dá čerstvým rizikovým kapitálom začínajúcim podnikateľom, ale tiež spustíme dôležitú súťaž o stimuláciu vývoja vysoko inovatívnych produktov. Bude existovať podpora rastu podnikania v podobe akcelerátor a určite sa pokúsime spojiť startupy a priemyselných partnerov.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Space startups: nurturing the next generation. [online]. [cit. 2021-05-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/04/23/space-startups-nurturing-the-next-generation

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments