23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Je podnikanie na Blízkom východe „cestou k mieru" ?

Je podnikanie na Blízkom východe „cestou k mieru” ?

Približne pred 6 mesiacmi lídri Spojených arabských emirátov a Bahrajnu podpísali v Bielom dome mierovú dohodu s izraelským premiérom, Benjaminom Netanjahuom.

Budúcnosť „Abrahámových dohôd”, ktoré normalizovali vzťahy medzi Izraelom a dvoma ďalšími krajinami po prvý raz v ich histórii, sa zdá byť bezpečná.

Odhaduje sa, že v decembri navštívilo Dubaj 60 000 izraelských turistov. To nezahŕňa vyslancov podnikateľov prúdiacich tam a späť. 

„Máme veľa spoločného,” hovorí zástupkyňa starostu Jeruzalema, Fleur Hassan-Nahoum, a jedného zo zakladateľov obchodnej rady SAE-Izrael.

Uzavreli sa dohody v oblasti bankovníctva, futbalu, kybernetickej bezpečnosti a potravinárskych technológií. V Dubaji sa teraz propagujú tradičné reštaurácie a pohostinstvá. Otvorili sa dve telocvične, ktoré učia izraelskú prax sebaobrany Krav Maga.

Niektoré odhady hovoria, že dohody budú mať zisk z obchodov v hodnote 4 miliárd $. 

Medzi izraelskou vodárenskej spoločnosťou Fluence a dubajským konglomerátom Al Shirawi Group bola podpísaná jedna z prvých oficiálnych obchodných dohôd.

Izraelský šéf spoločnosti Fluence, Yaron Bar-Tal, je nadšený nielen z obchodnej dohody, ale aj zo širšieho mieru. „Podnikanie môže byť cestou k mieru a naopak, mier je cestou k podnikaniu, takže ako Izraelčan aj ako podnikateľ som hrdý na to, že naše výrobky sú cestou k mieru.”

Dohoda však nebola všeobecne uznaná.

Palestínska reakcia bola rýchla, pochody proti dohode boli okamžite viditeľné v uliciach Gazy a palestínska samospráva tweetla, že nebude možné nájsť riešenie, kým Izrael neskončí okupáciu.

„Saudský kráľ sa stotožňuje s myšlienkovým prúdom, ktorým je, že musíte vyriešiť palestínsku otázku, skôr ako budete môcť nadviazať kontakt s Izraelom, takže si myslím, že zatiaľ táto dohoda nie je uzatvorená,” hovorí Adedayo Bolaji-Adio z Economist Intelligence Unit.

To, do akej miery dohody zosúladia silové aliancie, ako aj ekonomiky v regióne, bude mať v najbližších rokoch enormné dôsledky.

Zdroj:

BBC, 2021. Is business the ‘path to peace’ in the Middle East? [cit. 2021-02-22]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56111623

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments