13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Komodity Zlato: Prečo nedosahuje dostatočnú výkonnosť v porovnaní s ostatnými drahými kovmi?

Zlato: Prečo nedosahuje dostatočnú výkonnosť v porovnaní s ostatnými drahými kovmi?

Keď sa pozrieme na nedávnu aktivitu v komplexe drahých kovov, je pomerne ľahké vidieť, že zlato v poslednej dobe zaostáva za ziskami ostatných troch drahých kovov. Mnohým z Vás napadne otázka: Prečo je to tak? V tomto článku sa na to bližšie pozrieme.

Zdroj: kitco.com

Čo je za tým?

Podľa zahraničného zdroja kitco.com, ktorý sa zaoberá najmä komoditami, môžu byť za týmto javom rôzne dôvody. Napriek tomu jedným zo základných vplyvov sú neuveriteľné zisky zaznamenané počas pandémie na amerických akciových trhoch. Aj keď by sa dalo tvrdiť, že účastníci na trhu sú až prehnane optimistickí, jedno je isté. Títo účastníci myslia na budúcnosť. Inak povedané, zameriavajú sa skôr na to, čo sa stane v budúcnosti, ako na súčasný ekonomický scenár.

Vďaka tomuto optimizmu a schopnosti predvídať a sústrediť sa na významné budúce technologické transformácie to budú práve drahé kovy bežne používané v nových aplikáciách, ktoré sa stanú najvýznamnejším prínosom z hľadiska cenových ziskov. Prechod od fosílnych palív na solárnu energiu je len jedným z nich. Striebro je drahý kov nevyhnutný pri výrobe solárnych panelov. Keď bude svet smerovať k väčšej solárnej energii, bude potrebné získať viac striebra. Z toho budú mať úžitok aj ceny. Ďalším významným príkladom je transformácia v automobilovom priemysle.

Prečo bude používanie platiny a paládia aj naďalej rásť?

Predtým, ako sa používali vozidlá na elektrický pohon a vodíkové články sa platina a paládium používali iba v katalyzátoroch. Dôvodom bolo to, že ich chemické vlastnosti môžu odstraňovať nebezpečné a riskantné vedľajšie produkty, ktoré sú výsledkom spaľovacích motorov. V súčasnosti sa platina používa v chemickom priemysle, pretože môže mať katalyzačné vlastnosti a dokáže sa viazať s kyselinou dusičnou, kremíkom a benzénom. V budúcnosti by však jedným z jej primárnych použití mohlo byť zlepšenie účinnosti palivových článkov, ako aj ďalšie použitie pre pevné disky počítačov a termočlánky.

Vzácna platina

Platina je tiež najťažšia zo všetkých drahých kovov a jej hmotnosť je dvakrát väčšia ako hmotnosť zlata. Tento kov je tiež desaťkrát vzácnejší ako zlato.

Šesť prirodzene sa vyskytujúcich izotopov umožňuje, aby sa tento drahý kov primárne používal pre zariadenia na reguláciu emisií z vozidiel. To predstavuje 45% jeho použitia. Dodnes sa bežne používa ako katalyzátor umožňujúci spaľovanie nespálených uhľovodíkov z výfukových plynov na oxid uhličitý a vodnú paru.

Ďalším hlavným faktorom, ktorý v budúcnosti podporí vyššie ceny je fakt, že platinu na rozdiel od striebra a zlata nemožno ľahko izolovať v porovnateľne čisto stave jednoduchou rafináciou. Inými slovami, vyžaduje si o zložitý vodný chemický proces.

Je to kvôli vyššie uvedeným dôvodom, o ktorých sme hovorili, a teda, že tri drahé biele kovy (striebro, paládium a platina) budú v budúcnosti nevyhnutné a nápomocné pri vývoji nových aplikácií. Používajú sa v technológiách, akou je nová batériová technológia. Takisto sú hlavným komponentom pri výrobe vodíkových palivových článkov.

Aká bude ich budúcnosť?

Zdá sa, že budúcnosť týchto kovov je mimoriadne jasná. Napriek tomu, že sa zlato používa v technológiách je možné, že chemické vlastnosti platiny a striebra si naďalej budú hľadať cestu k novým technológiám. Preto bude dopyt po nich len a len vzrastať.

Zdroj:

WAGNER, G., 2021. Another Weekend, Another All-Time High: Bitcoin Hits $57k. [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.kitco.com/commentaries/2021-02-19/Why-gold-is-underperforming-when-compared-to-the-other-precious-metals.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments