25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Facebook vs. Austrália - dve strany príbehu

Facebook vs. Austrália – dve strany príbehu

Boj medzi austrálskou vládou a technologickými gigantmi o zákon, ktorý by ich nútil platiť za spravodajský obsah, už pretrváva nejaký čas. 

Krok spoločnosti Facebook, ktorý zakázal všetok austrálsky spravodajský obsah na jej platforme, však preniesol konflikt na úplne novú úroveň.

Zakladateľ Facebooku mohol mať pravdu v tom ak si myslel, že jeho odvážny krok spočívajúci v zavedení výpadku správ v jednej krajine prinúti politikov na celom svete prehodnotiť to, ako regulujú jeho spoločnosť. Problém je v tom, že sa zdá, že sú ešte odhodlanejší neustúpiť.

„Nielenže blokovali mediálne organizácie, ale blokovali aj webové stránky vládneho zdravotníctva. Takže napríklad prístup k najaktuálnejším informáciám o Covide zrazu nebol na Facebooku dostupný.”

To znamenalo, že gigant v oblasti sociálnych médií čelil vlne pobúrenia nielen austrálskych novín a politikov, ale aj celého sveta.

V Spojených štátoch uviedol demokratický kongresman, David Cicilline, že Facebook nie je kompatibilný s demokraciou a že hrozba, že zrazí celú krajinu na kolená, je konečným priznaním monopolnej moci.

Za Veľkú Britániu uviedol poslanec Julian Knight predsedajúci výberovému výboru Commons media, že spoločnosť sa správa ako „násilník”. „Toto je hrubý krok. Vypáliť niekomu rybník predstavuje najhorší typ podnikovej kultúry,” povedal.

Tento príbeh má samozrejme aj druhú stránku. Ani medzi kritikmi Facebooku nie je každý presvedčený, že Austrália má správny prístup.

Sir Tim Berners-Lee bol hlboko znepokojený tým, že gigant v oblasti sociálnych médií nezastavil zneužívanie a šírenie dezinformácií.

Tvorca webu však na rokovaní austrálskeho senátu povedal, že ak by sa myšlienka donútenia spoločností platiť za určité odkazy rozšírila do celého sveta, mohlo by to spôsobiť, že internet nebude fungovať, tak ako ho poznáme.

Facebook tiež rád poukazuje na to, že v niekoľkých krajinách, vrátane Veľkej Británie, už niektorým vydavateľom za spravodajské články platí.

Zdá sa, že by mohlo dôjsť k rokovaniam o podobnej dohode v Austrálii, rovnako ako to urobila spoločnosť Google so spoločnosťou News Corp.

Zdroj:

BBC, 2021. Tech Tent: Facebook v Australia – two sides to the story. [cit. 2021-02-22]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/technology-56120281

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments