23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Bill Gates: Riešenie Covidu je ľahké v porovnaní s podnebím

Bill Gates: Riešenie Covidu je ľahké v porovnaní s podnebím

Päťdesiatjeden miliárd a nula – dve čísla, o ktorých Bill Gates hovorí, že je potrebné, aby ste o klíme vedeli. Päťdesiatjeden miliárd predstavuje počet ton skleníkových plynov, ktoré svet každoročne zvyčajne dodáva do atmosféry. Čistá nula je miesto, kam sa musíme dostať. 

To znamená zníženie emisií na úroveň, pri ktorej sú všetky zostávajúce úniky skleníkových plynov vyvážené absorpciou ekvivalentného množstva z atmosféry. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je výsadba stromov, ktoré cez listy nasávajú CO2.

Riešenie zmeny podnebia by bolo „tým najúžasnejším, čo ľudstvo kedy urobilo,” tvrdí miliardársky zakladateľ spoločnosti Microsoft. Pre porovnanie, ukončenie pandémie je „veľmi, veľmi ľahké,” tvrdí.

Nová kniha Billa Gatesa s názvom Ako predchádzať klimatickým katastrofám, je sprievodcom pri riešení problému globálneho otepľovania. „Nikdy sme neurobili taký prechod, o akom hovoríme v najbližších 30 rokoch. Neexistuje pre to žiadny precedens.”

Obnoviteľné zdroje ako vietor a slnečná energia nám môžu pomôcť dekarbonizovať elektrinu, ale ako zdôrazňuje sám Gates, je to menej ako 30% celkových emisií. Budeme tiež musieť dekarbonizovať ďalších 70% svetového hospodárstva: oceľ, cement, dopravné systémy, výrobu hnojív a oveľa, oveľa viac. Pre mnohé z týchto odvetví v súčasnosti jednoducho nemáme spôsoby, ako to dosiahnuť. 

Odpoveďou podľa Gatesa bude inovačné úsilie v takom rozsahu, aký svet ešte nevidel. To musí začať u vlád, tvrdí. V súčasnosti neoceňuje ekonomický systém skutočné náklady na používanie fosílnych palív.

„Momentálne nevidíte bolesť, ktorú spôsobujete pri uvoľňovaní oxidu uhličitého,” vyjadruje sa Gates. Preto tvrdí, že vlády musia zasiahnuť.

Pokiaľ ide o otázku podnebia, tvrdí, že bude nemožné vyhnúť sa katastrofe, najmä pre tých, ktorí žijú v blízkosti rovníka, bez toho, aby za tým boli snahy vlád na celom svete.

Zdroj:

BBC, 2021. Bill Gates: Solving Covid easy compared with climate. [cit. 2021-02-15]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/science-environment-56042029

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments