Japonská centrálna banka začína testovať CBDC

0
115

Japonská centrálna banka (BoJ) v pondelok 5. apríla 2021 začala experimentálnu fázu určovania uskutočniteľnosti vydania digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).

Vo vyhlásení bude prvá fáza experimentu zahŕňať testovanie základných funkcií CBDC, ktoré budú nasadené ako platobný nástroj. Tými sú emisia, distribúcia a vyplatenie. 

Úvodná experimentálna fáza potrvá do marca 2022.

BoJ potom vstúpi do druhej fázy testovania s cieľom určiť rozsiahle funkcie digitálnej meny. Ak to bude považovať za potrebné, prejde banka do tretej fázy, v ktorej sa súkromné ​​podniky a koneční používatelia zúčastnia pilotného programu.

„Aj keď sa pozícia BoJ nemení, v súčasnosti nemá v pláne vydávať CBDC,“ uviedol výkonný riaditeľ BoJ, Shinichi Uchida.

Je zaujímavé, že v marci guvernér BoJ, Haruhiko Kuroda, ako dôvod na ďalšie vykonávanie offline platieb uviedol veľkú závislosť od hotovosti a zemetrasenie v roku 2011.

Preto bolo Japonsko prvou krajinou, ktorá preskúmala, ako využiť CBDC v offline režime.

Aj keď žiadna centrálna banka nevydala žiadnu digitálnu menu, niekoľko inštitúcií stále realizuje štúdie o životaschopnosti CBDC. 

Čína je na čele, pretože sa blíži k zavedeniu digitálneho jüanu.

V USA ohlásila Federálna rezervná banka v Bostone a Massachusettský technologický inštitút (MIT) plány na odhalenie dvoch prototypov digitálnych dolárov už v júli 2021.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. The Bank of Japan starts CBDC feasibility tests. [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné na: https://finbold.com/the-bank-of-japan-starts-cbdc-feasibility-tests/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here