21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Irán môže z ročných výnosov ťažby Bitcoinu vyťažiť viac ako 1 miliardu...

Irán môže z ročných výnosov ťažby Bitcoinu vyťažiť viac ako 1 miliardu USD

Aj keď regulačné vzťahy Iránu s BTC nie sú najlepšie, nová správa od analytickej blockchainovej spoločnosti Elliptic naznačuje, že regulované ťažobné činnosti môžu viesť k zvýšeniu výnosov o miliardu dolárov. Takto môžu pomôcť krajine vyhnúť sa ekonomickým sankciám uvaleným prostredníctvom USA.

Irán v súčasnosti predstavuje 4,5 % celkových globálnych ťažobných operácií BTC, čím štátu zarába stovky miliárd. Tie sa použili najmä na obchádzanie ropného embarga.

„USA uvaľujú na Irán takmer úplné ekonomické embargo vrátane zákazu všetkých dovozov do Iránu a sankcií voči iránskym finančným inštitúciám,” píše sa v správe. 

„Vývoz ropy za posledné desaťročie klesol o 70 %. V dôsledku toho sa krajina dostala do hlbokej recesie s rastúcou nezamestnanosťou a obdobiami občianskych nepokojov.”

„Tvárou v tvár týmto sankciám sa Irán obrátil k nepravdepodobnému riešeniu, k ťažbe BTC.”

Zahraniční investori, najmä z Číny hrajú kľúčovú úlohu v rozširujúcej sa kryptomene krajiny.

„Niekoľkým čínskym podnikom boli udelené licencie na ťažbu a začali pôsobiť v krajine. Tieto spoločnosti opísali nadviazanie dobrých vzťahov s armádou v Iráne. Jeden obzvlášť veľký objekt v osobitnej hospodárskej zóne Rafsanjan bol údajne vybudovaný v spolupráci s vojenskou organizáciou,” uvádza sa v správe.

Tieto štátom schválené bane nakoniec produkujú BTC. Ten potom môže byť použitý na pomoc krajine pri predaji jej ropy prostredníctvom zástupcu: prebytočná energia a ropa sa používajú na výrobu Bitcoinu. Ten sa potom môže predávať na globálnych trhoch.

Napriek tomu, že teraz zdanlivo funguje ako kľúčová súčasť globálnej obchodnej stratégie Iránu, nebol jeho oficiálny vzťah k BTC nikdy ružový.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Report: Iran may reap upwards of $1 billion in annual Bitcoin mining revenues. [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/report-iran-may-reap-upwards-of-1-billion-in-annual-bitcoin-mining-revenues

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments