21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Investor prišiel o úspory v BTC vo výške 600 000 $ prostredníctvom...

Investor prišiel o úspory v BTC vo výške 600 000 $ prostredníctvom falošnej aplikácie Trezor umiestnenej v App Store, od Apple žiada náhradu

Phillipe Christodoulou tvrdí, že stratil asi 600 000 $ v BTC uložených v aplikácii stiahnutej z Apple App Store.

Christodoulou si uvedomil, že v marci tohto roku stratil svoje celoživotné úspory, keď sa pokúšal skontrolovať svoj zostatok prostredníctvom aplikácie pod názvom „Trezor”.

Po stiahnutí tejto aplikácie a zadaní potrebných údajov Christodoulou tvrdí, že jeho kryptomeny zmizli v priebehu niekoľkých sekúnd. Ukázalo sa, že aplikácia bola falošná.

Podľa obete sa táto aplikácia javila ako legitímna, pretože odrážala pôvodnú farbu značky Trezor s nadpriemerným hodnotením.

S rastúcou hodnotou priestoru kryptomien sa objavujú falošné aplikácie na stiahnutie v Google Play a Apple App Store. Aj keď hostiteľské platformy môžu aplikácie odstrániť, niekedy je neskoro a ľudia sa už stali obeťami.

Obviňovanie zo straty 

Christodoulou teraz výhradne obviňuje spoločnosť Apple za to, že umožnila zverejnenie falošnej aplikácie na svojej platforme. 

Poznamenáva, že prítomnosť takejto aplikácie je v rozpore s postavením spoločnosti Apple v App Store ako zabezpečenej a dôveryhodnej platforme.

Podľa spoločnosti Apple je každé predloženie aplikácie dôkladne skenované a skontrolované ako súčasť zvýšenia bezpečnosti používateľov. 

Spoločnosť ale poznamenáva, že podvodníci môžu legitímne aplikácie odoslať na schválenie a neskôr ich transformovať na phishingové aplikácie.

Napríklad falošná aplikácia Trezor bola zverejnená v App Store ako „kryptografická” aplikácia. Nemenovaní vývojári naznačili, že aplikácia šifruje súbory iPhone a ukladá heslá.

Ďalšia obeť James Fajcz tvrdil, že prostredníctvom aplikácie Trezor stratil asi 14 000 $ v BTC a ETH. 

Tvrdenia týchto dvoch obetí potvrdzuje Chainalysis, komerčná firma zaoberajúca sa analýzou blockchainov. 

Vyšetrovania ukazujú, že digitálne aktíva boli presunuté na podozrivý účet.

Odborníci z Confirm, britského formulára na reguláciu kryptomien, naznačujú, že digitálne aktíva ukradnuté falošnou aplikáciou Trezor pre iOS mali hodnotu 1,6 milióna $.

Pred stiahnutím ľubovoľnej aplikácie by ste nemali zabudnúť na tieto 4 veci:

1. Skontrolujte, či v kópii alebo dokonca v názve aplikácie nie sú zjavné pravopisné chyby.

2. Skontrolujte značku, či vyzerá autenticky.

3. Dajte si pozor na recenzie vývojárov a na to, čo o produkte hovoria iní používatelia. 

4. Skúste si aplikáciu stiahnuť iba pomocou odkazov z oficiálnych webových stránok.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Investor loses $600k life savings in bitcoin through App Store-hosted fake Trezor app. [online]. [cit. 2021-04-06]. Dostupné na: https://finbold.com/investor-loses-600k-life-savings-in-bitcoin-through-app-store-hosted-fake-trezor-app/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments