27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Inflácia v USA je najvyššia od roku 2008

Inflácia v USA je najvyššia od roku 2008

Inflácia v USA v apríli prudko stúpla oproti predchádzajúcemu roku, keď došlo k hospodárskemu oživeniu.

Spotrebiteľské ceny vyskočili za 12 mesiacov do apríla na 4,2 %, z 2,6 % v marci, čo predstavuje najväčší nárast od septembra roku 2008.

Správa Amerického ministerstva práce prichádza v obave, že rast spotrebiteľských cien by mohol zvýšiť úrokové sadzby. Niektorí analytici tvrdia, že čísla môžu stúpať iba dočasne.

Infláciu, ktorá meria mieru rastu cien tovarov a služieb, tlačili v apríli vyššie ceny automobilov a potravín. Ceny ojazdených automobilov sa v porovnaní s marcom zvýšili o 10 %. To je najväčší mesačný nárast od začiatku stúpania cien. Ministerstvo práce uviedlo, že to predstavuje viac ako tretinu celkového nárastu. 

US consumer price inflation chart
Zdroj: US Bureau of Labor Statistics

„Index základných cien”, ktorý odstraňuje volatilnejšie náklady na potraviny a energiu, sa v apríli oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 3 %.

V marci americký prezident Joe Biden podpísal návrh zákona o hospodárskej úľave vo výške 1,9 trilióna USD, v rámci ktorého vláda zaslala väčšine Američanom stimulačné šeky v hodnote 1 400 USD a minulý mesiac stanovil plány na vyššie vládne výdavky na pracovné miesta, vzdelávanie a sociálnu starostlivosť.

To viedlo k hromadeniu úspor, ktoré sa v súčasnosti míňajú pri opätovnom otváraní ekonomiky a zvyšujú ceny.

Inflácia porušuje cieľ Federálneho rezervného systému na úrovni 2 %, čo vyvolalo obavy, že na pokles bude možno potrebné zvýšiť úrokové sadzby.

Zdroj:

BBC, 2021. US inflation sees biggest jump since 2008. [online]. [cit. 2021-05-20]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57090421

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments