-2.2 C
Bratislava
piatok, 8 decembra, 2023
Home Komodity Dopyt po potravinových komoditách rastie, čo je za tým?

Dopyt po potravinových komoditách rastie, čo je za tým?

V týchto dňoch nabral dopyt po potravinových komoditách na obrátkach, predovšetkým po živočíšnych bielkovinách. Ten je úzko spätý s úrovňou príjmu a postupným zotavovaním sa globálneho hospodárstva. Práve tieto faktory majú pozitívny vplyv na rastúce číslo dopytu po živočíšnych bielkovinách. Naopak negatívny vplyv na strane ponuky má najmä premenlivé počasie v krajinách ako sú USA a Brazília. Na trhu poľnohospodárskych komodít sa tak globálny dopyt stretáva s problémami na strane ponuky. Pre agentúru Bloomberg Markets to uviedol komoditný analytik, Roland Fumasi, z Rabobank.

Okrem už uvedených hlavných faktorov, ktoré zvyšujú dopyt po týchto komoditách, sú to aj investori. Tí sa nákupom týchto aktív snažia poistiť proti riziku vyššej inflácie. Proti trendu rastúcich cien ide ryža, ktorá sa podľa analytika na rozdiel od sóje či kukurica používa menej ako krmivo a viac ako priama potravina. Práve preto sú jej zásoby na globálnej úrovni stále vysoké. To zmierňuje tlak na rast cien. Tento rok je ale prvým za posledných 14 rokov, keď globálne zásoby ryže klesajú. Po štrnásť rokov teda zásoby ryže kvôli jej významu v našej strave rástli. Tento rok ale dôjde k obratu, hoci len miernemu.

Čína

Silný dopyt po krmivách bude v Číne, ktorá je významným faktorom určujúcim ceny komodít na globálnych trhoch, podľa experta pretrvávať ešte asi tri roky. Pre cenový vývoj potom bude v nasledujúcom období rozhodujúce, aká bude úroda v tomto roku. Okrem toho Fumasi dodal, že napr. pomer zásob k spotrebe bol pri kukurice Číne pred piatimi rokmi na 100 %, dnes je to asi 36 %. Ohľadom dlhodobejšieho vývoja cien poľnohospodárskych komodít sa Fumasi vyjadril, že podľa neho je rast príjmov v rozvíjajúcich sa krajinách rovnako dôležitý ako celková svetová populácia.

Magazín Bloomberg Markets doplnil, že rast cien komodít podporuje oživenie v rade ekonomík a silnejúci dopyt. Ten podporuje aj obnova výroby bravčového mäsa v Číne. Na strane ponuky pôsobí vedľa spomínaného vplyvu počasia aj doprava. Pri sóji ide aj o to, že niektoré spoločnosti ju používajú na výrobu paliva a toto alternatívne využitie sa pretavuje do už aj tak silného dopytu.

Čo ukazuje graf?

Spoločnosť JPMorgan v nasledujúcom grafe porovnáva vývoj cien komodít s infláciou v USA. Komoditný index dosiahol predchádzajúci vrchol v roku 2008 a potom v roku 2011. JPMorgan na grafe zaznamenáva klesajúci trend. Avšak s otáznikom pridáva aj rastúcu červenú priamku:

Zdroj:

PATRIA.CZ, 2021. Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky. [online]. [cit. 2021-05-20]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4670678/potravinove-komodity-sili-poptavka-frikce-na-strane-nabidky.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments