21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Indonézska centrálna banka sa pripája k prúdu digitálnych mien

Indonézska centrálna banka sa pripája k prúdu digitálnych mien

Indonézska banka (BI) je jednou z posledných globálnych centrálnych bánk, ktoré oznámili plány štátnej digitálnej meny uprostred výrazného nárastu digitálnych platieb v krajine.

„Guvernér Perry Warjiyo v utorok uviedol, že Indonézska centrálna banka plánuje v Indonézii uviesť na trh digitálnu rupiu ako legálny platobný nástroj,” informuje agentúra Reuters.

Úradník poznamenal, že rupia je zatiaľ jedinou legálne akceptovanou menou na platbu v krajine. Okrem toho uviedol, že sa bude usilovať regulovať digitálnu rupiu rovnakým spôsobom, ako reguluje hotovosť a transakcie založené na karte.

BI podľa Warjiya v súčasnosti študuje potenciálne výhody digitálnej rupie. Sleduje pritom jej dopad na menovú politiku a platobné systémy, ako aj hodnotenie pripravenosti finančnej infraštruktúry. 

Banka tiež posudzuje potenciálne technologické možnosti budovania digitálnej meny centrálnej banky. 

Podľa oznámenia na jej oficiálnej webovej stránke sa BI chystá v blízkej budúcnosti rozhodnúť o vydaní digitálnej rupie, pretože budú dokončené potrebné prípravy.

Podľa správy vstup Indonézie do globálneho závodu CBDC prichádza v reakcii na veľký nárast digitálneho bankovníctva. Frekvencia digitálnych transakcií pritom každoročne presahuje 60 %. 

Digitálne platby predstavujú jednu z hlavných politických priorít krajiny. Je to po tom, čo Indonézia zaznamenala počas pandémie COVID-19 silný rast online transakcií.

Posledná správa nasleduje po indonézskych finančných úradoch. Tie minulý týždeň oznámili potenciálne daňové režimy pre kapitálové zisky generované kryptomenami. 

Indonézia je známa svojim zmiešaným prístupom k regulácii kryptomien. Je to odvtedy, čo krajina v roku 2017 zaviedla všeobecný zákaz platieb kryptomenami napriek tomu, že obchodovanie s nimi je legálne.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. Bank of Indonesia joins central bank digital currency race. [online]. [cit. 2021-05-26]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bank-of-indonesia-joins-central-bank-digital-currency-race

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments