23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Čína predbieha Nemecko a stáva sa najlepším dovozným trhom pre Veľkú Britániu

Čína predbieha Nemecko a stáva sa najlepším dovozným trhom pre Veľkú Britániu

Čína predbehla Nemecko a stala sa po prvýkrát najväčším dovozným trhom pre Veľkú Britániu.

„Tovar dovezený z Číny vzrástol od začiatku roka 2018 o 66 % na 24 miliárd USD v prvom štvrťroku tohto roka,” uviedol Úrad pre národnú štatistiku.

Dovoz z Nemecka sa v rovnakom období znížil o štvrtinu.

Zmena nastala, keď obchod s Európskou úniou narušil Brexit a pandémia zvýšila dopyt po čínskom tovare.

Správa Úradu pre národnú štatistiku (ONS) mala za cieľ vyhodnotiť dopady Brexitu a vírusu Covid-19 na britský obchod s tovarom. Našla dôkazy o tom, že obchod bol narušený na začiatku nového vzťahu medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

Úrad ONS uviedol, že nemecký dovoz do Veľkej Británie od apríla 2019 klesol. Dôvodom bola neistota ohľadom podrobností o odchode Británie z EÚ.

Nemecký automobilový priemysel pocítil dopad pandémie aj vtedy, keď bola zasiahnutá výroba vozidiel aj globálny vývoz. Vo Veľkej Británii klesol dopyt po nových vozidlách, pretože autosalóny boli zatvorené z dôvodu opatrení.

„Vývoz tovaru do Írska zaznamenal najväčší proporčný pokles piatich najlepších britských vyvážajúcich partnerov po prechodnom období EÚ,” uviedla ONS.

Od začiatku moderných záznamov v roku 1997 bolo Nemecko najväčším zdrojom dovozu Spojeného kráľovstva s výnimkou šesťmesačného obdobia na konci roku 2000 a začiatku nasledujúceho roka. Vtedy sa USA krátko umiestnili na prvých priečkach.

„Aj napriek 23,1 % poklesu celkového obchodu s krajinami Európskej únie ako celku v danom období zostáva EÚ najväčším obchodným partnerom Spojeného kráľovstva,” uvádza sa v správe.

Čísla tiež ukazujú, že došlo k skoku v dovoze textilu z Číny používaného na tvárové masky a iných osobných ochranných prostriedkov, ako aj k vyššiemu dopytu po elektrických zariadeniach.

Čína bola prvou významnou ekonomikou, ktorá v minulom roku zaznamenala rast globálneho obchodu. Vtedy sa stala prvou veľkou krajinou, ktorá sa dostala z pandémie.

Zdroj:

BBC, 2021. China overtakes Germany as UK’s top import market. [online]. [cit. 2021-05-26]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57236714

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments