IBM tvrdí, že nedostatok čipov môže trvať dva roky

0
108

Jim Whitehurst, šéf amerického technologického gigantu IBM, uviedol, že nedostatok počítačových čipov môže trvať ďalšie dva roky, kým sa situácia zlepší.

Mnoho firiem zaznamenalo oneskorenie výroby z dôvodu nedostatku polovodičov, čo bolo vyvolané pandémiou. Nedostatok sa prehĺbil rastúcim dopytom po televízoroch, telefónoch a herných konzolách, keď spotrebitelia zostali doma. 

Spoločnosť IBM poskytuje licenciu na svoju mikroprocesorovú technológiu najväčším svetovým výrobcom čipov, ako sú Intel, TSMC a Samsung.

Whitehurst dodal, že firma bude musieť hľadať alternatívne spôsoby uspokojenia spotrebiteľského dopytu.

„Budeme sa musieť pozrieť na opätovné použitie, predĺženie životnosti určitých typov výpočtových technológií a na zrýchlenie investícií do výrobných závodov, aby sme mohli čo najrýchlejšie získať väčšiu kapacitu,“ uviedol .

Spoločnosť Apple, najväčší objednávateľ polovodičov na svete, bola kvôli nedostatku nútená odložiť uvedenie svojho najnovšieho iPhone na trh.

Americký prezident Joe Biden považuje tento nedostatok tiež za dlhodobý problém. Minulý mesiac využil summit Bieleho domu s vedúcimi predstaviteľmi firiem na výzvu, aby z krajiny spravili svetového lídra v oblasti počítačových čipov.

Uprostred obchodnej a technologickej vojny s Čínou Biely dom uviedol, že je „najvyššou a okamžitou prioritou“.

Podľa americkej asociácie Semiconductor Industry Association sa asi 75 % globálnej výrobnej kapacity nachádza vo východnej Ázii.

Dominantnými hráčmi sú taiwanská spoločnosť TSMC a juhokórejský gigant Samsung.

Európski politici tiež požadujú viac čipov vyrobených lokálne.

Medzitým Čína zaznamenala obrovský rast domáceho dopytu po čipoch určených na napájanie nových technológií. Má ale iba malý podiel na globálnej výrobnej kapacite.

Zdroj:

BBC, 2021. IBM says chip shortage could last two years. [online]. [cit. 2021-05-15]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57105368

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here